Media Markt Kulaklık Problemi

Ramazan Ramazan23 Şubat 15:04

12.01.2020 Tarihinde almış olduğum orijinal kulaklık bozuk çıktı Kurtköy Viaport mağazasında ilk kutu açılımını görevli kişi yaptı 2 kulaklığı birbirine bağlayamadı telefona tek bir tanesi bağlanıyordu ve bana şarjı olmadığından bağlanmadığı söylendi Eve gidince laptop üzerinden 3 saat şarjda tutum kutu şarj alıyordu fakat 2 kulaklıkta şarj olmuyordu geri götürdüğümde benim hattam olduğu ve hiçbir şey yapamayacaklarını söylediler kavga ederek garantiye gönderdim İnternet üzerinden sorguladığım zaman sonuç alamıyorum ve çağrı merkezi de sonuç alamamakta kulaklık hakkında.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Ramazan 23 Şubat 23:09

Orada bulunan mağaza görevlisi test ettiği halde bozuk olduğunu anladı ve bana şarjı yok denildi soru sorduğumda cevap vermedi bekletti beni beklememe rağmen ilgilenen olmadı hiç beni durmadan geçiştirdi.

profile-icon Ramazan 23 Şubat 23:05

Hatalı ve ayıp ürün verildi müşteri temsilcisi ürünün hatalı olduğunu bildiği halde bana teslim etti sonuçta ürün aldığımda bozuktu geri götürdüğümde değişim yapılmalıydı ben neden para verdiğim halde en az 20 gün bekleyeyim normal Çarşı veya mahalle arasında almış olsaydım eminim ki hemen değişim yaparlardı mağdur etmemek için ama siz mağdur etmekle ısrar ediyorsunuz.

Media Markt Logo Media Markt 23 Şubat 15:33

Değerli Müşterimiz; Ürünler, üretici firma tarafından kapalı kutu ve garantili olarak tarafımıza ulaşmaktadır. Oluşabilecek her türlü arızadan ve garanti sürecinden üretici firma sorumludur. Arıza tespit edilmesi halinde teknik servise başvurmanız gerekmektedir. Teknik servisin vereceği rapora göre iade/değişim talebinde bulunabilirsiniz. Cihazınızın işlemleri teknik serviste devam etmektedir. Cihazınız geri iletildiğinde bilgilendirme yapılacaktır. Saygılarımızla. MediaMarkt Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler