Media Markt Kasko Satışı Yapmak İçin Uğraş Hizmet Yok

Meryem Meryem2 ay önce

0/11/2015 tarihinde Mersin Media Markt'tan oğlum için almış olduğum Apple md788tu b Air 16 GB ürün için +2 yıl 00197.1130922 sözleşme numaralı kasko yaptırdım. Ürünün şarj giriş yerinde temassızlık sebebiyle zaman zaman sorun yaşadığımız için 29/11/2019 yani ek garanti kasko süresi dolmadan ürünü Mersin Media Markt servisine teslim ettik hatalı yaptıkları işlemler sebebiyle ürün kasko yerine direk servise gönderildi servis ürünü Mersin Media Markt Forum AVM şubesine geri gönderdi burda bir zaman kaybı oluşturdular. Sonrasında ürün servis kaydı yok denildi oysaki vardı. Bir de Apple bul açık kaldı deyip bir de öyle zaman kaybettik sonrada müşteri destek kapsamı hallerine girmeyen 9 maddelik sözleşme içeriğinde yer almamasına rağmen kullanıcı hatası dediler ve ürünü kargoya verdiklerini söyleyip konuyu kapattılar. Yani beni 1 ay boyunca mağdur edip çözüm üretmediler. Ben kasko için 4 yıl önce 270 TL Media Markt Mersin Forum şubesine sorun çıktığında çözmeleri için verdim. Altar grup insanları kasko adı altında bildiğiniz yanıltıyor. Örneğin: araçlar kaza yapınca başınızın çaresine bakın mı diyorsunuz?:)

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Meryem 2 ay önce

Satış temsilcilerinize uzatılmış garanti koşullarını doğru bir şekilde anlatsınlar ki bizlerde yok yere paramızı firmanıza kaptırmayalım. Bir aydır (29/11/2019 dan beri ürün elinizde) yaşadığım mağduriyetimin giderilmesini talep ediyorum. Ürünüm nerede benim!

Media Markt Logo Media Markt 2 ay önce

Değerli Müşterimiz; Kasko diye adlandırmış olduğunuz ürün koruma paketidir ve 2 yıllıktır. 2017 yılında bitmiştir fakat almış olduğunuz paket 2 yıl koruma 2 yıl garanti uzatma olacak şekildedir. Koruma paketiniz teknik servisin kapsamadığı durumları kapsayarak ilk 2 yıl oluşacak sorunlar içindir. Uzatılmış garantiniz ise teknik servisin kapsadığı hasarları kapsamaktadır. İki paket hakkında tüm detaylar ve süreler internet sitemizde bulunmaktadır. Sizlerden gelen görüş ve öneriler hizmet kalitemizi artırmak açısından önem taşımaktadır. Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz. Saygılarımızla. MediaMarkt Müşteri Hizmetleri

profile-icon Meryem 2 ay önce

Birincisi ben media markte cihazı teslim ettiğimde kasko şirketi altar gruba gönderildiği söylendi. Ürünü teslim ettiğimde Uzatılmış garanti için satış danışmanı yaşanacak sorunları çözmek için dedi. Kırılmalarda dahil hatta dün bir müşteri sigorta yaptırmadığı için ekranını kırıldı ürünü yaptıramadı çok pişman oldu deyip ballandırarak anlatıyor. Satış danışmanlarınız yanlış bilgilendirme mi yapıyorlar. Benim ürünüm şarj giriş yerinde temassızlık sorunu var. Sigorta bunu karşılamıyor ise aldığı sigorta ücretini iade edilsin 1 aydır neden oyalanıyorum. Halen ürünüm nerede bilemiyorum. Poliçe de belirtilen şartlarda itiraz sebepleri ile uyuşan bir madde yok. Ekte görebilirsiniz. Ben ürünümün sorununun giderilmesini istiyorum. CİMER'e sosyal medyada her türlü hakkımı arayacağım.

np_image1 Ekli Görsel Var
Media Markt Logo Media Markt 2 ay önce

Değerli Müşterimiz; Kasko gibi bir hizmetimiz bulunmamaktadır. Uzatılmış garantide ise ürünlerin teknik servisin kapsama aldığı hataları kapsamaktadır. Sözleşmenizde tüm detaylar yer almaktadır. Kullanıcı hatalarını teknik servisler karşılamamaktadır. Sizlerden gelen görüş ve öneriler hizmet kalitemizi artırmak açısından önem taşımaktadır. Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz. Saygılarımızla. MediaMarkt Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler