Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
1

Media Markt İade Talebi İstiyorum. Konuyu CİMER E Taşıyacağım

Yasin
31 Aralık 2023 16:16
924

Arıza Tespit ve İade Süreci Tutanağı

Media Markt Genel Müdürlüğü'ne; 29.09.2023 tarihinde Ümraniye Meydan AVM Media Markt'tan almış olduğum, ek sigorta dahil Ecovacs marka ürünün arızalandığını fark edip, fotoğraf ve video ile kayıt altına aldım. Ürün markasına servis hizmeti veren KVK servisine, arızalar ve iade talebimi yazılı dilekçe ile bildirdim ve KVK servisinin bana vermiş olduğu kargo kodu ile ürünü gönderdim. Bir süre sonra ürün, 'cihazda belirtilen arızalara rastlanılmamıştır, gerekli testler ve incelemeler yapılmıştır' yazılı evrak ile geri gönderildi. Bunun üzerine ürünü almış olduğum Meydan AVM Media Markt şubesine giderek konuyu anlattım ve yardım talebinde bulundum. Satın alma evraklarını, arıza tespit tutanaklarını ve kayıt altına aldığım resim ve videoları inceleyen ekibiniz, ürünün arızalı olduğunu kabul ederek, 'Cihazı bize getirin, servise Media Markt olarak biz gönderelim' dediler. Daha sonra cihazı, servisten geldiği şekliyle kullanmadan, son halinin durumunu kanıt olarak tutmak için resim ve videolarını çekip içerisindeki evrakları kontrol ederek, 25.11.2023 tarihinde saat 21.45'te Meydan AVM Media Markt'ta arıza dolayısıyla iade talebiyle KVK Servis'e gönderilmesi için teslim ettim ve elimde teslim evrakı bulunmaktadır. (25.11.2023 saat 21.45'te bulunduğum mağazada ürün kayıt formu saati 19.56 olarak düzenlendi, bu durumdaki kanıtım ise kendi iş yerimden çıkış saatimi gösteren kamera görüntüleri ve işe giriş çıkış saatlerinin yazıldığı vardiya defteridir.)

16.12.2023 tarihinde saat 11.08'de tarafıma iletilen 'Ürününüzün işlemleri tamamlanmıştır, mağazamızdan teslim alabilirsiniz' bilgilendirme mesajına istinaden, 17.12.2023 tarihinde saat 11.30 sıralarında mağazaya giderek kayıt formumu ve satın alma evraklarımı gösterdim. Konuyla ilgili personel, ürünümü getirdiğinde cihaz kutusunun yırtılmış, tutma alanının parçalanmış olduğunu ve kutunun ileri derecede kirli ve hor kullanıldığını gördüm. İçerisini açtığımda, ürünün koruyucu beyaz kılıfın dışında olduğunu ve kılıfın gözle net görünecek kadar kirli olduğunu, fırça başlıklarının kutu içerisindeki yerlerine yerleştirilmek yerine rastgele kutu içine atıldığını, cihazı kutuya koyarken düz ve tam sığacak şekilde değil, zarar verecek şekilde yerleştirildiğini fark ettim. Ayrıca, cihaz üzerindeki detaylı incelemem sırasında, ürünü teslim ederken üzerinde bulunmayan net şekilde görünür durumda olan çizikler ve hasarlar mevcuttu. Ürün içerisinde bulunan toz hanesinde kullanım yapıldığına dair kir, toz, yün ve saçların fazlaca olup bana kirli ve hasarlı gönderildiğini belirtmek isterim.

Media Markt İade Talebi İstiyorum. Konuyu CİMER E Taşıyacağım

Gelişme
Gelişme

18 Şubat 16:15

Media Markt Meydan AVM şubesinden Ecovacs marka akıllı robot süpürge aldım ürün arızalı çıktı, iade etmek istedim süründürüyorlar. Buraya yazdım inceleme başlattılar ve konu öyle kaldı, aradan 2 ay geçti tekrar mail attım ürünü teslim aldınız diyorlar. Ürün mağazada ve inceleme başlatmadılar. Paramı iade istiyorum!

01 Ocak 12:00 (Şikayetten 19 saat sonra)

Değerli Müşterimiz; Talebiniz ile ilgili inceleme yapılarak, en kısa süre içinde sizinle irtibata geçeceğiz. Saygılarımızla. MediaMarkt Müşteri Hizmetleri

Yasin
01 Ocak 12:07

3 ay iletişim kurdum ama benimle iletişim içinde olmak istemedi personeliniz bu sebepten dolayı ürünü mağazanıza bıraktım. Parası da üründe sizin olsun, marka adınıza yakıştıramadım ve bundan sonra asla sizden ürün almam. Siz incelemelerinizi tamamlayıp irtibata geçebilirsiniz fakat hiç beklentim de kalmadı bilin.

Benzer Şikayetler

1

Media Markt KVK Kasko Şirketi Telefon Mağduriyeti

Eda
09 Şubat 11:15
858

Media Markt Telefon İadesi Yapılmadı

Kenan
27 Eylül 2023 15:47
1.881
1 Destek

Media Markt Servis Sorunu

Orhan
05 Haziran 2023 15:45
1.415
Media Markt Servis Sorunu
Media Markt Servis Sorunu
profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

0 Yorum

Benzer Şikayet Yaz