Media Markt Hizmette Yetersiz Olması

Ümmihan Ümmihan04 Temmuz 13:55

Media Markt'in internet sitesinden bir ocak aldım. Bana başka sipariş verenin ürünü, adıma düzenlenmiş fatura ile teslim edildi. Ürünü teslim aldığımın ilk yarım saatinde faturadan fark ettim ki siparişi başka biri vermiş, teslim adresime şahsıma ve adresime düzenlenmiş. Hemen horoz kargonun teslim eden elemanlarını aradım. Ürün paketini geri almak için. Fakat Horoz Lojistik'in yapmış olduğu açıklamaya göre özel hizmetten dolayı ürünü açık teslim etmek zorundalarmış ve ürün paketini çöpe atmışlar. Tabi çöpte bulamayınca ve kargo elemanlarını sıkıştırınca başka semtte çöpe attıklarını söylediler. Derdim Bu değil. Media Markete durumu 3-4 kez müşteri hizmetleri aracılığı ile bildirdim.

Ayrıca siparişimi de iptal ettim. Bu arada Horoz Lojistik 3 kez farklı günlerde ürünü almak için aradı, ürünün paketinin olmadığını ifade edince alamayacaklarını çünkü Media Markt'in Deposunun bunu kabul etmediğini beyan ettiler. Bu bilgiyi de tabii ki Media Markt'e ilettim. Yardımcı olacaklarını ilgili yerlere ileteceklerini ifade ettiler. Fakat gelinen noktada çarşamba günü yaptığım aramada perşembe günü tarafıma bilgi verileceği ifade edildi. Ancak herhangi bir bilgi gelmeyince cumartesi tekrar aradım ve öğrendim ki; dosya kapatılmış, tekrar açtıklarını ve gün içinde bilgi vereceklerini ifade ettiler. Ayrıca siparişimi de geçen hafta cumartesi iptal ettiğimi ve siparişin ne durumda olduğunu sordum. Bunun üzerine kargoya sevk edildiğini ancak hangi kargo şirketi olduğunun bilinmediğini ifade ettiler. 

Tabi bu siparişim içinde daha önceki aramalarımda sipariş gelince "almazsanız iade edilmiş olur" dediler. Neticede benim elimde başka birinin ürünü var, benim ürünüm hangi kargo şirketine sevk edildiği belli değil, evdeki ürünü geri teslim almak için geliyorlar ama ortada paket yok. Kargo şirketi anlaşmasına göre ürünü açık teslim etmek zorunda, Media Markt ürünü paketsiz almıyor ama bu duruma da bir çözüm bulmuyor. Bilgi dahi vermiyor. Yaklaşık 2 haftadır ocağım yok Mağdurum ve şikayetçiyim. Ayrıca onca küçük firmalar var internet üzerinden alışveriş yaptığım. Böyle bir sorun hiç yaşamadım. Çok bilinen Media Markt'ın bu niteliksiz ticaret anlayışı beni mağdur etmiştir.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

Media Markt Logo Media Markt 04 Temmuz 22:55

Değerli Müşterimiz; Talebiniz 200704-014558 numarası ile kayıt altına alınmış ve tarafımızdan takip edilmektedir. Konu hakkında gerekli incelemeler yapıldıktan sonra en kısa süre içerisinde size bilgi verilecektir. 08502221500 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden de bize ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla. MediaMarkt Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler