Media Markt ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Belgüzar'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
  • profile
2 Destekçi

Media Markt Hasarlı Teslim Edilen Ürünün Değiştirilmemesi

645görüntüleme
Belgüzar
Belgüzar 02 Kasım 2020 19:39

25 Ekim'de Media Markt'tan Altus Al 509 ey kodlu derin dondurucu satın aldım. Yanında Altus buzdolabı ve Altus bulaşık makinesi ve LG marka çamaşır makinesi de aldım ürünü Sincan'daki yeni taşınacağım eve teslim aldım oradan dikmendeki evime getirdim ve kurulum için servis çağırdım ürünün kutusunda hasar varmış gördüm ama önemsemedim ürün açıldığında yan tarafında delik vardı servis Media Markt değiştirecek dedi herhangi bir belge vermeden fotoğraflarını çekip gitti.

Mağazaya gittiğimde değişim için ilgilendiler fakat imzalamış olduğum kağıtta hasarsız teslim aldığım yazıyormuş arayıp bilgilendirmelerinde öğrendim. Ürünü teslim alırken kontrol etmemiştim. Değişim yapılamayacağı sorumluluk aldığım söylendi. Fakat ürünü teslim eden aracın yolda kaza yaptığını teslim eden arkadaşlar bildirmişti. Belki de bu hasar kaza sırasında oluştu. Ürüne kullanılacak durumda olmadığı için öylece duruyor sorunumu maalesef çözemiyorum. Şu an kafamda açmadığım. Diğer 3 üründe de hasar varsa sorun yaşayacak mıyım sorusu var ve pişman olmuş durumdayım. Büyük bir firmaya güvenerek ürün alıyoruz fakat sorunlar çözülmüyor. İlgilenilmesini rica ediyorum.

Media Markt Logo
Media Markt02 Kasım 2020 19:42

Değerli Müşterimiz; Hasarlı ürünlerde hasar tespit tutanağı ile işlem sağlanmaktadır. Siparişinize ait ürün için hasar tespit tutanağınızın bulunmaması sebebi ile iade/değişim talebinize onay verilemektedir. MediaMarkt Müşteri Hizmetleri

Belgüzar
Belgüzar03 Kasım 2020 12:19

Hasar tespit tutanağım var.

  • profile
  • profile
2 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler