Media Markt ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
1 Destekçi
  1 Yorum

Media Markt Garantisi Olan Cihazın Onarımını Kabul Etmiyor

603görüntüleme
Özde
Özde 13 Kasım 2020 19:56

2 yıl önce Marmara Forum Media Markt mağazasından alışverişimiz olmuştur. Birkaç üründen bir tanesi olan cihazımız bozulmuştur. Öncelikle mağazaya gitmeme ve müşteri hizmetleriyle defalarca konuşmama rağmen faturam sistemde bulunamadı. Günlerce faturamın bulunabilmesi için telefon görüşmeleri yaptım. Günlerce bununla uğraşmak ayrı bir rezaletti. 

Sonra nasıl olduysa fatura bulundu. Ardından cihazımız servise gönderildi, serviste cihaz yapılabiliyor olmasına rağmen bu ücret verilmemesi için pert kararı çıkarıldı. Bunu hem servis hem de arayan müşteri temsilcisi iletti. Onarım ücreti yüksek olduğundan kendileri bunu tamir ettirmek istemiyor. Muadili ile değiştirmek de istemiyor. Çünkü işine öyle geliyor.

Uzatılmış garanti kapsamında ürünün tamirinin yapılması ve iadenin sağlanması maddeleri bulunuyor. Benim sormak istediğim bu sözleşmeler firmanızın çıkarlarına göre değiştirilebilir sözleşmeler midir? Eğer böyleyse ona göre davranmamız gerekiyor. Tüm herkese ısrarla mağazalarda da uzatılmış garanti paketi sattırmaya çalışıyorsunuz. Amacınız bu paraları alıp sonrasında cihaz bozulduğunda işinize gelen şekilde mi cevap vermektir?  

Arayan müşteri temsilcileri bana sadece başka bir şey yapılamıyor mağazan böyle bir bilgi geldi diyor. Yardımcı olmak adına davranan bir yetkiliniz bile bulunmuyor. Sürekli mağazaya not yazılıyor mağazadan gelen cevap aktarılıyor. Media Markt bir marka değil midir? Marka ile ilgilenen bir kişi bile yok mudur? Anladığım kadarıyla bir marka falan değil kurum adına yapılan tek bir arama tek bir mail yok! Mağazanın dediğini yapan gelen cevapları aktaran bir yer sadece. Mağazanın her dediğini yapacaksak, müşteri hizmetleri neden var mağaza ile müşteri arasında bilgi söylenenleri iletmek için mi? Çünkü marka olmak bu değil!

Media Markt Logo
Media Markt13 Kasım 2020 20:00

Değerli Müşterimiz; Şikayetinizde belirtmiş olduğunuz konu hakkında inceleme sürecimiz başlatılmıştır. En kısa sürede bu süreç sonuçlandırılarak, Müşteri Hizmetleri ekibimiz tarafından telefon veya mail yolu ile bilgilendirme sağlanacaktır. Süreç içerisinde bize göstermiş olduğunuz anlayışınız için teşekkür ederiz. Saygılarımızla. MediaMarkt Müşteri Hizmetleri

Media Markt Logo
Media Markt13 Kasım 2020 23:07

Değerli Müşterimiz; Garanti Ötesi Sözleşmesi kapsamında işlem gören ürünün sözleşme şartları gereği pert kararı verilerek sözleşme kapsamında sunulan, İlk 6 ay'da %70 ikinci 6 ay'da %60 oran ile ödeme yapılmaktadır. İki yıllık koruma paketinde; 3. altı ayda %50, 4. altı ayda %40 oranı ile ödeme yapılmaktadır. Mevcut sözleşmenizdeki detayları inceleyebilirsiniz. Saygılarımızla. MediaMarkt Müşteri Hizmetleri

  • profile
1 Destekçi
  1 Yorum

1 Yorum

Hilal
Hilal27 Kasım 2020 14:19
 

Merhaba merak ettim sorununuz nasıl çözümlendi aynı sıkıntıyı yaşıyorumda

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler