22 Ekim
#12831466

Media Markt Electrolux Erg105 Süpürge

16.04.2017'de aldığımız ürün 19.06.2018 tarihinde bataryasında oluşan arızadan dolayı garantiye verdik ve bataryası değişti ve tekrar kullanmaya başladık ardından aynı sorun ürünün garantisi bittikten sonra tekrar başımıza geliyor şu anda süpürgenin şarjı yaklaşık 40 saniye kadar gidiyor. Ürün Media Markt adlı şirketin uzatılmış garantisiyle birlikte alındı ve biz bu garanti kapsamında ürünün yapılmasını beklerken bize bataryanın aksesuar olduğunu ve bu garanti kapsamına girmediğini söylediler. Şimdi kablosuz bataryalı çalışan bir ürünün bataryası nasıl aksesuar olur. Bu sorunun cevabını ve mağduriyetimizin giderilmesini talep ediyorum.

Burak Burak 472 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Burak22 Ekim

    Şimdi bu ürün alındığında bataryasıyla birlikte alındı ve bu batarya bu ürünün çalışması için olmazsa olmaz bir şey nasıl olur da bu aksesuar olarak geçer bu ürünü bütün halinde satıyorsunuzda garantiye gelince mi parça parça değerlendiriyorsunuz.

  • Media Markt Temsilcisi22 Ekim

    Değerli Müşterimiz; Şikayetiniz kayıt altına alınmıştır. Garanti Ötesi Koruma Uzatılmış Garanti sözleşmenizde belirtildiği üzere tüm cihaz setini değil seri numaraları ile belirtilen arızalı cihazı kapsamaktadır. Sözleşmenizde seri/imei numarası ile belirtilen sadece ürünün kendisi olduğu için aksesuarlar garanti ötesi kapsamında yer almamaktadır. 08502221500 iletişim numaramızdan 7/24 müşteri hizmetlerimize ulaşabilirsiniz. Media Markt Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları