10 Şubat 2017
Yorum Yap
#7756858

Media Markt Değişim İşlemi!

31.01.2017 tarihinde internet mağazasından 1100 TL süpürge aldım. Ürünün tekerleği arızalı olduğu için 1 hafta içinde değişim olması için gönderdim fakat ürün iade oldu. Arayıp sorduğumda ise stok olmadığı için iade olduğu söylendi. Madem stok yok arayıp bilgi verin, bilgi vermeden iade yapıyorlar.


Ben ürünü taksitle aldım, ürün taksitle iade olacak ve daha kart ekstresi kesilmedi bile. Elimde ürün yok verdiğim para ise taksitler bitince tamamlanmış olacak. Ben şimdi yenisini almak istersem nasıl alacağım? Hediye kartı verilebilirdi, ya da yok mu bu ürünün garantisi neden tamir edilmedi. Avrupa'nın 1 numarası fakat müşterilerini mağdur etmede bir numara. Media Markt pişmanlıktan başka bir şey değildir.

Arda Arda 553 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Arda13 Şubat 2017

    Ne iadesinden bahsediyorsunuz siz? Kime sordunuz iade yaparken? Ben sizin bilerek ayıplı mal gönderdiğinizi düşünüyorum. Değişim için gönderiyorum. Arayın stokta yok diye söyleyin. Ben ürünü belki garantisinde yaptıracağım. Kafanıza göre iade yapıyorsunuz. Etrafımda ki herkese, hayatımda ki herkese sizden alışveriş yapmaması için uyarılarda bulunacağım. Kazandığınız para helal değil, haramdır.

  • Media Markt Temsilcisi10 Şubat 2017

    Değerli Müşterimiz; Değişim sürecinde mağazanın stoklarında ürün olmaması veya talebinize cevap verilmemesi durumunda ücret iadesine yönlendirilmektesiniz. Yapılan kontrollerde değişim talebinizin iadeye çevrildiği görünmektedir. Ücret iade tutarı bankanızın süreç ve uygulamalarına bağlı olarak ortalama 10 iş günü içerisinde kartınıza artı bakiye olarak yansımaktadır. Taksitle yapılan ödemelerin iadesinde mediamarkt.com tek seferde ödeme yaparken bankaların uygulamalarına bağlı olarak ödeme tutarı taksitler halinde kartınıza artı bakiye olarak yansımakta fakat kartınızda harcama yapılan toplam tutar kadar limit açılmaktadır. 08502221500 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden de bize ulaşabilirsiniz. Media Markt Müşteri Hizmetleri

  • Media Markt Temsilcisi10 Şubat 2017

    Değerli Müşterimiz, Şikayetinizde belirtmiş olduğunuz konu hakkında inceleme sürecimiz başlatılmıştır. En kısa sürede bu süreç sonuçlandırılarak, Müşteri Hizmetleri ekibimiz tarafından telefon veya mail yolu ile bilgilendirme sağlanacaktır. Süreç içerisinde bize göstermiş olduğunuz anlayışınız için teşekkür ederiz. Saygılarımızla, Media Markt Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları