11 Ocak
Yorum Yap
#11433010

Media Markt Çözümsüzlük Mağduriyeti!

09.01.2019 tarihinin akşamında Kentpark şubesinden acil ihtiyaçtan almış olduğum orijinal iPhone şarj adaptörü eve gittiğimde çalışmadı. Sabahında hemen geri götürdüm. Ve bana saçma sapan davranışlarda bulundular doğru düzgün ilgilenmediler bile. Israr edince servise gönderilmesi gerekiyor dediler. Halbuki daha 1 gün bile olmamıştı alalı. Ne zaman servisten gelir diye sorduğumda 10 günü geçer diye bir cevap aldım. Garantili ürün değil mi bir günde ben ne yapıp bozmuş olabilirim acil ihtiyacım var ürüne dediğimde bunu servise kendiniz götürün anında değişim yapabilirsiniz dediler.


2 ayrı AVM dolaşmak zorunda kaldım bunun için. Ve servislerde uzun bir vakit kaybından sonra ürünün yine servise gideceğini Media Markt'an alındığı için anında değişim yapamayacaklarını ve Media Markt'ın ürünü değiştirebileceği ya da servise kendi gönderebileceği halde beni başlarından savmak için böyle bir şey söylediklerini öğrendim. Bir şarj adaptörü yüzünden bu kadar mağduriyet yaşatan bir firma büyük cihazlarda neler yapıyor tahmin bile edemiyorum.


Hem zaman kaybettim, hem psikoloji olarak yıprandım hem bir sürü uğraş verdim ve elimde hiçbir şey yok. Şarj aletinin servisten gelmesini beklediğim için tekrar bir şarj aleti de alamıyorum ki şarj aleti cüzi bir miktar da değil. En çok şikayet alan firmalar arasında olup nasıl hala ayakta anlamıyorum. Çevremde olayı duyan herkes kesinlikle Media Markt'an bir şey almayacaklarını belirttiler birkaç kişinin daha başına benzer olaylar gelmiş ve hala hiçbir iyileşme yok. Benim ne suçum var ki hem psikolojimden hem zamanımdan hem maddiyatımdan alabiliyorsunuz. Hem de keyfi bir şekilde. İşlerine gelince değişim ve iade yapıp işlerine gelmeyince müşterinin yüzüne bile bakma potansiyelinde bulunmayan bir firma olduğunuzu düşünüyorum ve gerçekten küçücük bir şeyden bu kadar mağdur ettiğiniz için elimden gelen bütün şikayetleri yapacağım.

Betül Betül 506 Okunma

Cevaplar

  • Betül11 Ocak

    Herkese aynı cevabı verip hiçbir işlem yapmadığınız için nasıl bir anlayış beliyorsunuz. Daha fatura numaram bile olmadan nasıl inceleme süreci başlattınız? Nasıl bir üçkağıtçılık bu!

  • Media Markt Temsilcisi11 Ocak

    Değerli Müşterimiz, Şikayetinizde belirtmiş olduğunuz konu hakkında inceleme sürecimiz başlatılmıştır. En kısa sürede bu süreç sonuçlandırılarak, Müşteri Hizmetleri ekibimiz tarafından telefon veya mail yolu ile bilgilendirme sağlanacaktır. Süreç içerisinde bize göstermiş olduğunuz anlayışınız için teşekkür ederiz. Saygılarımızla, Media Markt Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler