16 Eylül
#12606955

Media Markt Çizik Panel

Media Markt İzmir Balçova'dan aldığım Samsung TV için 21.08.2019 16.30 'da gelen servis, kullandığımız TV’deki modül ile yeni TV’den uzun süre uğraşıp yayın alamadı, yarın servis çağırmamızı söyledi ve yayın alamadığı TV’yi, çerçevenin yamuk jelatinleri üzerindeyken, etiketleri yapışık halde teslim almamı istedi. Yayın almayan TV’yi niye teslim alayım, ayakları vidalayıp fişe taktınız kumlu bir ekran var dediğimde arıza varsa da 1 ay içinde değişim olur, mağazada 1 hafta içinde iade alıyor, siz yayın alınamamıştır diye not düşün diyerek servis fişini imzalattı. Media Markt’i aradığımda mağazadan alınan ürünlerin kurulumdan sonra iade alınmadığını söylendi. Ben de servis çağırmadan önce modülü takıp arama yaptım ve TV yayınları buldu! TV’de problem olmadığını düşünerek jelatini, etiketleri çıkardıktan sonra ancak siyah ekran üzerinde, uygun ışıkta ve temizlerken görülebilecek çizikler olduğunu fark ettik.


Ertesi gün Samsung ve Media Markt’i aradım. Gelen Samsung yetkilisi TV’nin teşhir cihazı gibi göründüğünü ifade edip açıyı denk getirmeye çalışarak ancak çekebildiği fotoğraflarla bölge md. İle irtibata geçileceğini söyledi. Aynı gün, kuruluma gelen servisin yetkilisi de telefonla TV’yi çalışır teslim edemeyen hatta bu yüzden TV’ye doğru dürüst bakamayan elemanın bir problem olmadığına emin olduğunu, akşam 17.30 dan sabah 11’e kadar paneli bizim çizmiş olabileceğimizi, zaten form imzalanmış teslimat gerçekleşmişmiş ancak merkezi aramadan önce keşke onları arasaymışız işlemi geri alıp formunu yeniden hasarlı diye düzenlerlermiş gibi güven vermeyen ifadelerde bulundu. Çizikler bizde olmadığına göre, elemanın başarısız kuruluma rağmen kendisinin kontrole bile fırsat bulamadığı cihazda sorun yoktu demesi sizin aklınıza da mağazaya özel %10 indirimle satılan bu cihazda sıkıntı olduğu ve belki de mağaza ile ortak hareketle kurulumda dikkat dağıtılarak teslimat yapıldığı gelmez mi?


Böylece müşteri de, hasarsız kutucukları işaretlenmiş olarak önüne gelen ve altına ısrarla ancak yayın alınamadığını yazabildiği bir servis formunu imzaladığı için kabullenmek zorunda kalır. 2 defa geri dönüş yapılacağı söylenmesine rağmen sözlü ya da yazılı bir belgede cevap sunmayan Samsung merkez servisi ile mm’in, olaya hiç bulaşmadan kendi kurulum servisini öne sürmesinden dolayı 2 marka da bende ciddiyetini kaybetmiştir. Bütün bu anlattıklarıma rağmen, imzayı atıp teslim aldınız demek ciddi kurumların cevabı olamamalı. İsteğim olayı içlerinde aydınlatarak TV’lerini geri alıp, onca para ödediğim kullanılmamış TV’mi vermeleridir.

Ertuğrul Ertuğrul 1.124 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ertuğrul25 Eylül

    Şikayetimde de belirttiğim gibi Media Markt, olayı sanki garanti ile ilgili bir sorunmuş gibi topu Samsung'a ve Samsung servise atıyor. Benzer biçimde Samsung'ta yine şikayetimde de belirttiğim gibi imzayı atmışsınız kabilinde laflarla herhangi bir adım atamayacaklarını söylüyor. 2500 karaktere sığdırmaya çalışarak anlattığım olayda bir kere daha görüyorum ki benim şikayetimi oluştururken harcadığım emeğin 2500 de 1 ini bile harcamayan, bırakın benim sorunumu çözmeyi kendi içlerinde bile bununla ilgili bir araştırma soruşturma yapacağı izlenimini bırakmayan firmalar beni şaşırtmadı. Maalesef markalar dünya markası olsa da coğrafyamıza reva görülen biçimde hizmet alıyoruz. Bir sonuç alamasam da şikayetimi başka platformlara da taşıyarak daha çok insanın bilgilenmesini sağlayacağım ve daha dikkatli olmaları konusunda uyararak fayda sağlamaya çalışacağım.

  • Media Markt Temsilcisi16 Eylül

    Değerli Müşterimiz; Ürünler, üretici firma tarafından kapalı kutu ve garantili olarak tarafımıza ulaşmaktadır. Oluşabilecek her türlü arızadan ve garanti sürecinden üretici firma sorumludur. Kutusu açılan ve kurulumu yapılan ürünlerin iade/ değişimi teknik servis tarafından verilen rapora göre yapılabilmektedir. Şikayetiniz ile ilgili üretici firma ile irtibata geçmenizi rica ederiz. 08502221500 iletişim numaramızdan 7/24 müşteri hizmetlerimize ulaşabilirsiniz. Media Markt Müşteri Hizmetleri

  • Media Markt Temsilcisi16 Eylül

    Değerli Müşterimiz, Şikayetinizde belirtmiş olduğunuz konu hakkında inceleme sürecimiz başlatılmıştır. En kısa sürede bu süreç sonuçlandırılarak, Müşteri Hizmetleri ekibimiz tarafından telefon veya mail yolu ile bilgilendirme sağlanacaktır. Süreç içerisinde bize göstermiş olduğunuz anlayışınız için teşekkür ederiz. Saygılarımızla, Media Markt Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler