Media Markt ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Kerim'in şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
  • profile
  • profile
3 Destekçi

Media Markt Bozuk Cihaz Ve Servis Yetersizliği!

558görüntüleme
Kerim
Kerim 24 Kasım 2020 09:39

Media Markt'tan 25.09.2020 tarihinde "Baseus en çok w04 true wireless bluetooth kulaklık" adlı ürünü 299,00 TL (KDV dahil) kredi kartımdan ödeyerek firmanın internet sitesi üzerinden pandemi salgını nedeniyle kargo firması ile tarafıma gönderilmesi sonucu satın aldım. 

Cihazı kullanmaya başladığımın 3. Günü kulaklık arıza yaptı. Ürün yazılım güncellemesi yapılarak 10-12 gün içerisinde tarafıma tekrar iade edildi. Ancak aynı cihaz yine 3-4 gün sonrasında şarj olmama ve çalışmama nedeniyle bozuldu, tekrar servis kayıtı oluşturuldu. 

Kayıt esnasında özellikle cihazı kullanmayacağımı, ücret iadesi talebimi belirtmeme rağmen ilgili servisten cevap beklendiği ve 20 iş günü servis süresinin olduğu belirtildi. Süre 23.11.2020 tarihi akşamında doldu. Firma halen dönüş yapmış değil ve müşteri temsilcisiyle yaptığım görüşme sonucu servise fatura edildiği, cevap beklendiği tarafıma telefonda belirtilmiştir.

 Cihazı alındığı tarih itibariyle, taksitlerini ödediğim için maddi, kullanamadığımdan dolayı manevi olarak yıpranmış durumdayım. Bana ürün bedelinin iade edilmesini talep ediyorum. Ayrıca müşteri hizmetleriyle 17.11.2020 11:40'da yaptığım görüşmedeki isminin a*** olduğunu söyleyen temsilci gayet  kaba şekilde ürünün 13 Kasım akşamı mağazada olduğunu ekran kayıtlarında görüldüğünü belirtti. Bir buçuk saat akşam trafiğinde yol giderek ürünün mağazada olmadığını, yanlış bilgi verildiğini belirttiler ve bir buçuk saat geri döndüm. Hayatımdan  alınan bu süre için önce firmadan sonrada bu kaba insandan şikayetçiyim.  

Media Markt Logo
Media Markt24 Kasım 2020 09:51

Değerli Müşterimiz; Şikayetinizde belirtmiş olduğunuz konu hakkında inceleme sürecimiz başlatılmıştır. En kısa sürede bu süreç sonuçlandırılarak, Müşteri Hizmetleri ekibimiz tarafından telefon veya mail yolu ile bilgilendirme sağlanacaktır. Süreç içerisinde bize göstermiş olduğunuz anlayışınız için teşekkür ederiz. Saygılarımızla. MediaMarkt Müşteri Hizmetleri

Kerim
Kerim24 Kasım 2020 09:58

Unutmadan Şunu da söyleyeyim. Şikayet kayıtları CİMER ve Tüketici Hakem Heyeti'yle de paylaşıldı.

Media Markt Logo
Media Markt24 Kasım 2020 14:48

Değerli Müşterimiz; Şikayetiniz ilgili departmanlarımıza iletilmiştir. Müşteri Hizmetleri ekibi tarafınıza arama yaparak bilgilendirme sağlamıştır. İşlemleriniz sonuçlandığında tarafınıza tekrardan bilgilendirme yapılacaktır. Süreç içerisinde bize göstermiş olduğunuz anlayışınız için teşekkür ederiz. Saygılarımızla. MediaMarkt Müşteri Hizmetleri

  • profile
  • profile
  • profile
3 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler