Media Markt Ayıplı Ürünü Değiştirmiyorlar

Muksit Muksit27 Mayıs 23:02

16.04.2020 tarihinde Media Markt'tan notebook satın aldım. Kargo bana 5 gün sonra ulaştı. Ürünü açtığımda ayıplı olduğunu fark ettim. (bu ara bir çok insana da ayıplı mal yollamışlar) hiç beklemeden ürünün değişimini istediğimi belirttiğim dilekçe ile bilgisayarı Media Markt'a geri yolladım. Ürünün Media Markt tarafından iade /değişim raporu için yetkili teknik servise gönderilmesi gerekiyordu, fakat Media Markt sıfır bilgisayarı servise tamir edilmesi için yollamış. Kontrol amaçlı yetkili servisi arayınca öğrendim durumu ve onarım işlemini iptal ettim. Velhasıl teknik servis tarafından değişime onay verildi ve 15.05.2020 tarihinde rapor Media Markt'a ulaştı. Değişim mecbur yapılacaktı artık!

Dilekçede ve süreç içerisinde defalarca arayarak iade istemediğimi, yalnızca aynı ürün ile değişim istediğimi belirttim (çünkü değişim isteyen bir çok kişiye para iadesi yaptıklarını biliyordum). Buna rağmen bugün tarafıma gönderilen mailde ürünün para iadesinin gerçekleştirileceği belirtildi (peşin bile değil, taksitli aldığım taksit taksit). 6502 sayılı kanunun üçüncü kısım birinci bölüm madde 11 uyarınca tarafıma danışılmadan böyle bir işlem yapılması yasalara aykırıdır. En az 10 defa beyan ettim iade istemediğimi.

Bilgisayarı 4500 TL'ye almıştım, şu an 5300 TL. Ürünü aldığım günden beri süreci uzatıp, parayı işleterek bakkaldan hallice satış sonrası hizmete sahip firma.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Media Markt Logo Media Markt 01 Haziran 17:35

Değerli Müşterimiz; Talebiniz 200428-035274 numarası ile kayıt altına alınmış ve tarafımızdan takip edilmektedir. Konu hakkında gerekli incelemeler yapıldıktan sonra en kısa süre içerisinde size bilgi verilecektir. Saygılarımızla. MediaMarkt Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler