11 Şubat
Yorum Yap
#11573237

Media Markt Ayıplı Huawei Ürünü İade Almadı!

Media Markt'tan 10.02.2019 akşamı bir ürün aldım. Telefonu eve gelip açtığımızda üst sağ köşesinde çizik olduğunu gördük. Bu bizi üründen çok soğuttu. Ürüne kurulum dahi yapmadık, power tuşuna basıp açmadık bile. Donanıma hiç müdahale etmedik sim kart dahi takmadık. Tüm aksesuar, kutusu ve fatura ile iade için Media Markt'a bir sonraki gün 11.02.2019 akşamı gittim. Önce Personel O*** beyi 20 dakika bekledim. 10 dakika da yetkili kişi dedikleri S*** beyi bekledim. Ürünün kutusu açıldığı için ürünü alamayacağını bu şekilde olursa benden 600 TL aşağısına alabileceğini kendisi teklif etti. Çizik için Huawei yetkili servisinden iade ya da değişim raporu aldığında işlem yapabileceğini iletti. Yıllardır Media Markt'tan ürün alırdım böyle bir şey yaşamadım.


Sattığı ayıplı ürünü servis raporu ile dikkate alacaklarını ilettiler. Kendilerine kusuru bizzat gösterdim. Bölge tüketici kaymakamlığa şikayet edeceğimide belirttim. Gelecek rapora göre işlem yapacaklarını ilettiler. Bir gün sonraki ürünü almadılar. Ben bu ürünü Huawei Türkiye garantili diye fazladan para verdim sorun olduğunda çözüm almak için. Yani fazla parada verseniz satış sonrası hizmet sıfır. Hani 14 gün içinde iade hakkınız vardı. O zaman bu detayları yazacaksınız ki daha sonra başka kişiler mağdur olmasın.


Bir daha kapısından dahi içeri girmeyeceğim, tüm yakınlarımı çevremi ve iş arkadaşlarımı uyaracağım ve her yerde hayatım boyunca hatalarını aktaracağım. Verdikleri Media Markt clup kartlarını kırıp attım. Siz önce müşteri memnuniyeti nasıl sağlanır onu öğrenin. Avrupa'nın büyük elektronik şirketlerinden biri olan bu firma bir anda artık gözümde sinek kadar oldu.

Cengiz Cengiz 269 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Media Markt Temsilcisi12 Şubat

    Değerli Müşterimiz; Elektronik ürünlerde cayma hakkı kapsamında iade yada değişim işleminin yapılabilmesi için ambalajının açılmamış olması gerekmektedir. Aksi halde mağaza teknik servis raporu talep edebilir. Bu sebeple öncelikle garanti belgesinde yer alan irtibat numarasından teknik servis ile irtibata geçmenizi rica ederiz. İade/değişim işlemleri ile ilgili bilgileri http://www.mediamarkt.com.tr/tr/shop/musterihizmetleri.html linki üzerinden hem mağaza hemde online alışveriş için ayrı ayrı kontrol edebilirsiniz. 08502221500 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden de bize ulaşabilirsiniz. Media Markt Müşteri Hizmetleri

  • Media Markt Temsilcisi11 Şubat

    Değerli Müşterimiz, Şikayetinizde belirtmiş olduğunuz konu hakkında inceleme sürecimiz başlatılmıştır. En kısa sürede bu süreç sonuçlandırılarak, Müşteri Hizmetleri ekibimiz tarafından telefon veya mail yolu ile bilgilendirme sağlanacaktır. Süreç içerisinde bize göstermiş olduğunuz anlayışınız için teşekkür ederiz. Saygılarımızla, Media Markt Müşteri Hizmetleri

  • Cengiz11 Şubat

    Ürün İstanbul / Bayrampaşa Forum İstanbul'dan alındı. Buradaki Media Markt önünden bile geçmeyin.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler