12 Şubat
Yorum Yap
#11573741

Media Markt Ayıplı Dizüstü Bilgisayar Sattı!

10.11.2018 tarihinde Ankara Optimum AVM Media Markt'tan HP marka dizüstü bilgisayar satın aldım. Mağazada satış sonrası kurulum yapılmış ve görsel kontrollerinin tamamlandığı söylenen ürün saat 21:00 gibi bana teslim edildi. Ürünü eve getirip yine aynı yerde aldığım antivirüs programını yükledim.


Yükleme işlemlerini yaparken monitörü hareket ettirdiğimde beli belirsiz ses geldiğini ve monitörün alt kısmında dalgalanmalar olduğunu gördüm. 08502221500 numaralı müşteri hizmetlerini saat 22:10'da arayarak durumu aktardım. Görüştüğüm kişi ürünü yarin (11.02.2019) mağazadan değiştirebileceğimi belirtti. Ertesi gün (11.02.2019) bilgisayarı değiştirmek için mağazaya gittiğimde üründe sorun olmadığına ikna edilmeye çalışıldım. Bunun üzerine ürünü iade etmek istediğimde (sorun olmadığını ifade ettikleri için) ürününün sağlamlık acısından kontrol edilmek üzere teknik servise gitmesi gerektiğini belirttiler. İlgili kaydı açarak en fazla 23 gün beklemek üzere mağazadan ayrıldım.


Vermiş olduğum bilgiler dikkate alındığında; firmanın uygulamış olduğu teknik serviste yapılacak kontrol prosedürü normal midir? Telefon üzerinden yapılan bilgilendirme hatalı veya yalan olabilir mi? Firmaya veya mağazaya karşı uygulanabilecek yasal yaptırımlar var mıdır?

Halil Halil 384 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Halil12 Şubat

    Bir günlük ve toplam 2 saat kullanılmış bir ürünün iadesini yapmak istiyorum. Üreticinin hatalı ürününün satışını yapan firma olarak sorunun çözümü konusunda sizlerin de yasal olarak olmasa bile etik olarak sorumluluk hissetmeniz gerekir. Gözle görülen bir sorunu kendi teknik ekibiniz tespit etmiyorsa, bu durum ya mağazadaki teknik ekibinizin yetersiz olduğunu gösterir ya da kotu niyetli olduğunu düşündürür. Sizlerin satışından kar elde ettiğiniz ürünle ilgili alamadığınız sorumluluk nedeniyle benim 23 güne yakin mağdur edilmem kabul edilebilir değildir.

  • Media Markt Temsilcisi12 Şubat

    Değerli Müşterimiz; Ürünler, üretici firma tarafından kapalı kutu ve garantili olarak tarafımıza ulaşmaktadır. Oluşabilecek her türlü arızadan ve garanti sürecinden üretici firma sorumludur. Mağazalarımız arıza tespit edilmesi halinde kayıt açarak ürünü teknik servise göndermektedir. Teknik servisin vereceği rapora göre iade/ değişim talebinde bulunabilirsiniz. 08502221500 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden de bize ulaşabilirsiniz. Media Markt Müşteri Hizmetleri

  • Media Markt Temsilcisi12 Şubat

    Değerli Müşterimiz, Şikayetinizde belirtmiş olduğunuz konu hakkında inceleme sürecimiz başlatılmıştır. En kısa sürede bu süreç sonuçlandırılarak, Müşteri Hizmetleri ekibimiz tarafından telefon veya mail yolu ile bilgilendirme sağlanacaktır. Süreç içerisinde bize göstermiş olduğunuz anlayışınız için teşekkür ederiz. Saygılarımızla, Media Markt Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler