sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Media Markt Axen Ax40dab13-tnr 40 - Hatalı/kusurlu Ürün

Ufuk Ufuk28 Ekim 20:22

22.10.2020 tarihinde GittiGidiyor üzerinden Media Markt mağazasından Axen marka TV / SC1081***11 sipariş numaralı ürün aldım. 23.10.2020 de kargo ürünü getirip teslim etti. 24.10.2020 de tarihin ürünün kurulumu için yetkili servisten geldiler. Ürünü açtılar, duvar askı aparatını duvara ve cihaza monte ettiler, etiketlerini yapıştırdılar, kutuyu atmak için bir kenara koydular, kanal ayarı için TV yi prize taktıklarında ekranda ekte ki gibi bir görüntü bozukluğu olduğu anlaşıldı ( bu süreçten önce TV nin herhangi bir yerinde nokta hata yoktur, ekranda panelde arkadaşında en ufak bir çizik bile söz konusu değildir) neyse servis bunu görünce ürünün ekranı problemli, biz resim çekeceğiz fabrikaya göndereceğiz onlar rapor hazırlayacak dedi, o gün bize hiçbir evrak verilmedi, sormama rağmen raporu gelip biz teslim edeceğiz dediler. Rapor 28.10.2020 tarihinde WhatsApp üzerinden gönderildi, ve raporda ekte gibi ürünün değişimine izin verilmediği, kutuda hasar olduğu belirtmiş, kesinlikle kabul etmiyorum! Kutuda hasar varsa gelen yetkili servis kutuyu neden açtı o zaman, neden ekranda hasar görmedi, prize takılınca anlaşıldı.

Ürünün iadesi konusunda desteğinizi rica ediyorum, burada suç alıcıya atılmamalı servis veya gönderen firma bu sürecin sorumluluğunu kendisi üstlenmesi gerekmekte.

Markanıza ve vizyonunuza yakışır şekilde bu durumun çözümlenerek en ivedi şekilde dönüşünüzü bekliyorum.

  • - Görüntüleme
  • 1Yorum
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

Media Markt Logo Media Markt 28 Ekim 21:29

Değerli Müşterimiz; Talebiniz 201028-038820 numarası ile kayıt altına alınmış ve tarafımızdan takip edilmektedir. Konu hakkında gerekli incelemeler yapıldıktan sonra en kısa süre içerisinde size bilgi verilecektir. 08502221500 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden de bize ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla. MediaMarkt Müşteri Hizmetleri

profile-icon Ufuk 28 Ekim 20:41

.

np_image1 Ekli Görsel Var
profile-icon Ufuk 28 Ekim 20:40

Bu da ekranın ön yüzüdür

np_image1 Ekli Görsel Var
Media Markt Logo Media Markt 28 Ekim 20:25

Değerli Müşterimiz; Şikayetinizde belirtmiş olduğunuz konu hakkında inceleme sürecimiz başlatılmıştır. En kısa sürede bu süreç sonuçlandırılarak, Müşteri Hizmetleri ekibimiz tarafından telefon veya mail yolu ile bilgilendirme sağlanacaktır. Süreç içerisinde bize göstermiş olduğunuz anlayışınız için teşekkür ederiz. Saygılarımızla. MediaMarkt Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Ufuk 1 ay önce  

    1 hafta oldu henüz daha netleşmedi, geri dönüş yapmaya bile tenezzül edilmiyor, satış sonrası destek sıfır, bu tür firmalardan ürün alıp böyle mağdur olmayın, sadece zamanınızı çalıyorlar.

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler