04 Temmuz 2018
Yorum Yap
#10629133

Media Markt Arızalı Uydu Alıcısı!

Media Markt internet mağazasından Gold Master uydu alıcısı satın aldım. Ürünün arızalı çıkması üzerine Müşteri hizmetlerini arayarak durumu iletmem üzerine müşteri hizmetleri ürünü iade etmemi istedi.


Bunun üzerine ürünü iade ettim. Aradan zaman geçmesine rağmen ne bana dönüş yapılması ne de yeni ürünün gönderilmemesi üzerine tekrar müşteri hizmetlerini arayarak durumu ilettim. Bu defa müşteri hizmetleri ürünün iade edildiğinin görülmediğini, iade ettiğimi söylediğim ürünün depoda bulunmadığını söyledi. Bunun üzerine kargo gönderi bilgisini mail olarak attım. Müşteri hizmetlerinden M** Bey, beni arayarak ürünü iade edemeyeceğimi, teknik Servise yaptırabileceğimi söyledi. Ancak ben arızalı ürünü tamir ettirmek istemediğimi, yeni ürünün tarafıma gönderilmesini istememe ve bu talebim Tüketici Kanununa uygun olmasına rağmen kabul edilmeyerek arızalı ürün bana iade edildi.


Bu talebimi ilettiğim Müşteri Temsilcisi de son derece kaba, yakışıksız bir şekilde bu talebime cevap verdi. Media Markt internet mağazasının, gerek arızalı ürünü yenisiyle değiştirmemesi gerekse satın alma sonrası süreçlerde bana yaşattığı olumsuz tavır ve davranışlardan dolayı kınıyorum. Arızalı ürünü, tamir ettirerek kullanmak istemediğim için tek çarem Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurmak.

Fatma Fatma 388 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Media Markt Temsilcisi06 Temmuz 2018

    Değerli Müşterimiz; Ürünler, üretici firma tarafından kapalı kutu ve garantili olarak tarafımıza ulaşmaktadır. Oluşabilecek her türlü arızadan ve garanti sürecinden üretici firma sorumludur. Arıza tespit edilmesi halinde teknik servise başvurmanız gerekmektedir. Teknik servisin vereceği rapora göre iade/değişim talebinde bulunabilirsiniz. 08502221500 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden de bize ulaşabilirsiniz. Media Markt Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları