22 Nisan 2019
#11878872

McDonald's Tüketici Hakem Heyeti'ne Başvuru Ve Şikayet İşlemi!

Sayın Türkiye McDonald's Yetkilisi


Yaklaşık 3-4 yıldır semtimde bulunan ve evime tam olarak 320 metre uzaklıktaki McDonald's Halkalı Atakent şubesinden verdiğim siparişlerin çoğunun hamburger ve patatesi her zaman kurumuş, beklemiş ve soğuk gelmektedir. Bu sebeple telefonda sipariş alan görevliye her zaman "Siparişin soğuk ya da beklemiş olarak gelmesi durumunda geri göndereceğime" dair özel not yazmasını istemekteyim. Buna rağmen siparişlerim bu nota aldırış etmeden beklemiş, soğuk ve kurumuş olarak elime ulaşmakta.


22 Nisan 2019 Pazartesi günü 4446262'i arayarak 18:47'de yine sipariş verdim. Telefonda görüştüğüm kişi siparişimin servis süresinin 60 dakika olduğunu belirtmesinin ardından "Siparişimin soğuk ya da kurumuş gelmesi durumunda geri göndereceğimi" her zaman olduğu gibi özel not olarak restorana iletilmesini istedim. 19:54'de sipariş elime ulaştığında ise her zaman olduğu gibi 57 TL tutarındaki 2 menünün kuru, soğuk ve beklemiş olduğunu görüp, siparişi kuryeye geri vererek siparişimi iptal ettim. Ve olayın ardından şikayet oluşturup restoranın vadiye müdürü ile telefonda görüşerek şikayetimi belirtmeme rağmen tatmin edici bir cevap alamadım.


Şimdi size sormak istiyorum;


Neden McDonald's Halkalı Atakent şubesi paket servislerinde işini düzgün yapamıyor?


Evime 320 metre uzaklıktaki Halkalı Atakent McDonald's şubesi paket servisle alakalı ciddi problemleri olmasına rağmen neden denetlenmiyor?


Bu şubeden verdiğim telefon siparişlerimde neden her zaman beklemiş, soğuk ve kurumuş ürünler yemek zorundayım?
Yememek için her seferinde özel not mu yazdırmam gerekiyor? (Gerçi not yazdırmak işe yaramıyor)


Siz, her seferinde düzgün yemek yeme umuduyla sipariş verip her seferinde elinize ulaşan soğuk, kuru ve beklemiş bir yemeğe para öder misiniz? Bu markayı tercih eder misiniz?


Deneyimsiz çalışanlarınız, yetersiz denetleme ve özverisiz hizmetinizden dolayı Merter'de bulunan ofisim ve evimden aylık ortalama 550-650 TL'yi bulan McDonald's siparişlerimi artık vermeyeceğimi, ve farklı bir markayı tercih edeceğimi belirtir, bu şikayetime neden olan McDonald's Halkalı Atakent şubesinden şikayetçi olduğumu belirtirim.

Onur Onur 801 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • McDonald's Temsilcisi23 Nisan 2019

    İlginize teşekkür ederiz. McDonald’s olarak her türlü görüş ve öneriyi titizlikle inceleyerek çözüme ulaştırmak öncelikli hedeflerimiz arasında yer almaktadır. Konu hakkında gerekli inceleme yapılarak en kısa sürede bilgi verilecektir. McDonald’s hakkındaki her türlü görüş ve sorunuz için aşağıdaki linkten bizimle temasa geçebilirsiniz. http://www.mcdonalds.com.tr/Bize-Ulasin Saygılarımızla, McDonald’s Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler