06 Kasım
#12912159

McDonald's Şube/personel Kontrol Gerekli!

McDonald's İzmir/Hatay şubesin'de 2. Defa gittiğim ve yine ilgisizlik ile karşılaştığım için bu şikayeti yazmaktayım. 1. Kural- personel müşteri/misafir önünde ve arka planda kavga edemez- etmemelidir. Bu durum hem misafirleri hem de personel çalışma ortamını gereğinden fazla isteksiz hale getirir!
2. Kural-müşteri/misafir kasa önünde bekletilmez, mümkün olduğunca daha hızlı hizmet sağlamak adına, ön banko arkasında görev yapan personel daima müşteri ile iletişim kurar.
3. Kural-personel müşteriye arkası dönük şekilde ve yine aynı zamanda zorla çalışıyormuş gibi! İsteksiz bir şekilde iletişim sağlayamaz, diye düşünüyorum.
4. Şahsıma ait şube ile ilgili düşünce; şubenizde personeller çok dağınık, herkes farklı bir iş ile uğraşıyor. Kasiyer mutfak bölümüne gidiyor ve kasa boş kalıyor, misafirler zaman kaybı yaşıyor. Şube müdürü olaylara müdahale etmiyor. Ve yine personeller sözlü şekilde tartışmaya giriyor. Ve şube lavaboları çok fazla kirli, gün içinde periyodik olarak bakım yapılması gerekmektedir.

Yunus Yunus 857 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • McDonald's Temsilcisi06 Kasım

    İlginize teşekkür ederiz. McDonald’s olarak her türlü görüş ve öneriyi titizlikle inceleyerek çözüme ulaştırmak öncelikli hedeflerimiz arasında yer almaktadır. Konu hakkında gerekli inceleme yapılarak en kısa sürede bilgi verilecektir. McDonald’s hakkındaki her türlü görüş ve sorunuz için aşağıdaki linkten bizimle temasa geçebilirsiniz. http://www.mcdonalds.com.tr/Bize-Ulasin Saygılarımızla, McDonald’s

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler