sta-1-hoverYetersiz Çözüm

McDonald's Restoran 2. Müdürü Davranışı

Feyyazz Feyyazz07 Eylül 08:53

06.09.2020 Tarihinde yemeksepeti.com Batıkent m**** AVM şubesi üzerinden bir siparişim oldu siparişim eksik geldi durumu Yemek Sepeti çağrı merkezine bildirdiğimde eksik siparişimin düzeltileceği söylendi. Aradan 5 dakika geçtikten sonra şube müdürü arayarak siparişimin tam gönderildiği eksik olmadığı benim bir daha kontrol etmem gerektiğini söyleyen restoran 2. Müdürü bizi suçlar gibi zan altında bırakmaktadır.

Ben bir tane hamburger için yalan söyleyecek değilim. Bu durum gerçekten bizi çok üzdü. Restoran müdürünün bu davranışı hiç hoş, hiç etik değil. Bu durumun takipçisi olacağım. Gerekirse restoran kamerası kontrol edilsin. Konu hakkında sizlerden dönüş bekliyorum.

  • - Görüntüleme
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

McDonald's Logo McDonald's 08 Eylül 08:47

İlginize teşekkür ederiz. McDonald’s olarak her türlü görüş ve öneriyi titizlikle inceleyerek çözüme ulaştırmak öncelikli hedeflerimiz arasında yer almaktadır. Konu hakkında gerekli inceleme yapılarak en kısa sürede bilgi verilecektir. McDonald’s hakkındaki her türlü görüş ve sorunuz için aşağıdaki linkten bizimle temasa geçebilirsiniz. http://www.mcdonalds.com.tr/Bize-Ulasin Saygılarımızla, McDonald’s Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler