McDonald's Müşterileri İle Dalga Geçiyor

Mehmet Mehmet06 Ağustos 14:53

Bugün her zaman olduğu gibi Kocaeli/Çayırova/Şekerpınar şubenize gittim, paket olarak siparişimi verdim (kasadaki hanım efendi çok kibar ve ilgili davrandı) ve sipariş esnasında özellikle içeceklerimi (kola ve ice tea şeftali) buzsuz istediğimi belirttim ve kasadaki hanım efendi buzsuz olarak işaretlediğini bildirmesine rağmen içeceklerim buzlu geldi. 

Personelinizi uyardım düzelttiğini belirtti fakat kontrol ettiğimde bu sefer kola buzsuz ice tea buzlu geldi. Tekrar uyarımın ardından düzeltildi (ki daha önce de defalarca bu sorunu yaşadım) fakat yemeğimi yemek için açtığımda ice tea yerine bardakta su olduğunu gördüm. Şimdi sormak istediğim iki soru var 1. Si McDonald's şekerpınar şubesi müşterileri ile dalga mı geçiyor? 2. Si siz bir müşteri olsanız artık McDonald's'a gider misiniz? 

Not: Şubenizi sadece ben değil tüm çalışma arkadaşlarım tercih ediyor ve her seferinde mutlaka birinden absürt bir şikayet alıyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

McDonald's Logo McDonald's 07 Ağustos 09:13

İlginize teşekkür ederiz. McDonald’s olarak her türlü görüş ve öneriyi titizlikle inceleyerek çözüme ulaştırmak öncelikli hedeflerimiz arasında yer almaktadır. Konu hakkında gerekli inceleme yapılarak en kısa sürede bilgi verilecektir. McDonald’s hakkındaki her türlü görüş ve sorunuz için aşağıdaki linkten bizimle temasa geçebilirsiniz. http://www.mcdonalds.com.tr/Bize-Ulasin Saygılarımızla, McDonald’s Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler