McDonald's İzmir Hatay Şubesinin Saygısızlığı

Mücahit Mücahit05 Ekim 21:25

Getir yemek üzerinden Hatay nokta şubesinden sipariş verdim. Tam 1 saat 40 dakika sonra siparişin durumunu öğrenmek için McDonald's müşteri hizmetlerini aradığımda restoranın dağıtım bölgesinde olmadığı için siparişin iptal edildiğini söylediler. Uygulama üzerinden siparişin durumunu belirten kısımda hazırlanıyor yazısı yazarken müşteri temsilcisi bunu söylediği anda siparişin iptal edildiği yazı geldi ilgili kısma. Restoranla iletişime geçmek için numara istediğimde bana verdikleri numara kapalı ve saatlerdir ulaşamıyorum. 

Tam 1 saat 40 dakika aç aç bekledim restorant ile ilgilenen bir muhatap bulamadım kendime. Siparişin iptali 10 dakika sonra yapılır hadi unuttun yarım saat sonra ama bir saat kırk dakika nedir ya dalga geçer gibi. Madem gönderim alanınızın dışında neden adresi girdiğimde sizin restoranınız çıkıyor seçeneklerde. Merak edip Yemek Sepeti'nden baktım aynı adresten aynı restorant çıkmıyor. İşinizi ciddiye almıyorsanız ciddiye alan birilerine bırakın.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

McDonald's Logo McDonald's 06 Ekim 08:47

İlginize teşekkür ederiz. McDonald’s olarak her türlü görüş ve öneriyi titizlikle inceleyerek çözüme ulaştırmak öncelikli hedeflerimiz arasında yer almaktadır. Konu hakkında gerekli inceleme yapılarak en kısa sürede bilgi verilecektir. McDonald’s hakkındaki her türlü görüş ve sorunuz için aşağıdaki linkten bizimle temasa geçebilirsiniz. http://www.mcdonalds.com.tr/Bize-Ulasin Saygılarımızla, McDonald’s Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler