McDonald's İzmir Girne Restaurant Saygısızlığı!

Mehmet Mehmet18 Eylül 14:08

17.09.2020 Perşembe akşamı sipariş vermek üzere Mc Donald's ın müşteri hizmetleri numarasından sipariş vermek istedim, öncesinde arayarak bölgemize teslimat yapıp yapmadıklarını teyit etmek istedim; Müşteri Hizmetleri bana ; evet bölgenize teslimat var, herhangi bir sorun yok siparişinizi oluşturabiliriz " dedi, bende siparişi belirlemediğim için az sonra tekrar arayarak siparişimi vereceğimi, bu arada kapatırken tekrar adresi mahalle ve sokak ismi olarak teyit ettiğimi tekrar tekrar teyit ettirdikten sonra görüşmemi sonlandırıp, 10 dakika sonra tekrar aradım ve siparişimi vermek istedim.

Bu sefer telefonu yanıtlayan müşteri hizmetleri ; bana daha açıklayıcı bir adres bilgisi vermem gerektiğini ısrarla belirtti ben de kendisine ısrarla merkezi bir bölge olduğunu ve bu adresi kolaylıkla bulabileceklerini belirttim. Adresime bakan mağazanız Girne Caddesi Restaurant mış, beni hatta bekleterek adres konusunda kendilerinden teyit almaları gerektiğini söyledi ve ben hatta bekledim. Bana geri dönen müşteri hizmetleri ; aşırı yoğunluktan dolayı adresime teslimat yapamayacakları bilgisi aldığını, dolayısıyla siparişi alamayacağını belirtti. 

Girne Restoranınız, müşteri memnuniyeti nedir bilmiyor! Yoğunluk varsa gecikmeli teslimat yapılacağını, buna karşın beklemeyi kabul edeceksem siparişimi verebileceğimi belirtmeleri gerekir, ki bu böyledir zaten, Yemek Sepeti sayfasından sipariş verdiğinizde her restoranın vaat ettiği teslimat süresi farklıdır, işine gelirse siparişi verirsin, gelmezse başka restorana bakarsın!

Resmen siparişi getirmemek için aşırı yoğunluk bahanesi ile sipariş kabul etmeme yoluna gidildi, bu müşteriye saygısızlıktır. O restoranın önünden ne zaman o saatlerde geçsem, aşırı yoğunluk asla görmem, insanları yanıltmayı, hizmet sunmamak için bahaneler bulmayı bırakın!  

Bunu hep yapan bir markasınız, şubeleriniz de sizden alıyor bu çalışma prensibini, adres teyidinde defalarca kontrol ettirdiğim adresime nasıl sipariş getirmemek için uğraşabilirsiniz anlamıyorum, bu nasıl hizmet anlayışıdır, bana saat vereceksiniz saat? 1 saat, 2 saat, kabul ediyorsanız oluşturalım diyeceksiniz!

Sizden asla siparişte bulunmayacağım, çevreme asla sizden alışveriş yapmamaları gerektiği konusunda uyarıda bulunuyorum, beni tanıyan kimse bundan sonra alışverişte bulunmayacak sizinle. Müşteri yapılanı unutmaz, bunu unutmayın.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Mehmet 4 hafta önce

Bize Ulaşın linkinden size ne şikayet ulaştırılır ne de size sipariş verilir, hala burada yayınlamaktan ziyade bize haber verin diyorsunuz, biz davranışınızdan rahatsız olduk, başka bir siparişimde de geri dönüp gelemiyoruz demişti Girne restoranınız,.

McDonald's Logo McDonald's 1 ay önce

İlginize teşekkür ederiz. McDonald’s olarak her türlü görüş ve öneriyi titizlikle inceleyerek çözüme ulaştırmak öncelikli hedeflerimiz arasında yer almaktadır. Konu hakkında gerekli inceleme yapılarak en kısa sürede bilgi verilecektir. McDonald’s hakkındaki her türlü görüş ve sorunuz için aşağıdaki linkten bizimle temasa geçebilirsiniz. http://www.mcdonalds.com.tr/Bize-Ulasin Saygılarımızla, McDonald’s

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler