sta-1-hoverYetersiz Çözüm

McDonald's Hizmet Kalitesizliği

Furkan Furkan2 ay önce

Saat 01:45 civarlarında Merkez Mahallesi İstanbul’dan 4 kişi Yemek Sepeti'nden sipariş verdik. Bizi Merkez Mahallesi şubesi 9 puanlık yerden 6-7 arası puanı olan Abidiye Hürriyet caddesindeki McDonald's'a yönlendirdiler. 30-40 dakika yazmasına rağmen 45.dakika kurye benim telefonumu çaldırdı kapattı. Kuryeyi geri aradığımızda bizi aşağıda beklediğini söyledi. Biz aşağıya indiğimizde yurdun önünde kimseyi göremedik ve o numarayı tekrar aradığımızda yan tarafımızdaki marketten abi açtı ve kuryenin telefonunun olmadığını, marketten aradığını ve sonra gittiğini söyledi.

McDonald's müşteri hizmetlerini aradık ve Restoranın kapandığını söyleyip şikayeti oluşturduğunu söylediler ama bu memnuniyetsizliğimizi gidermediler şu an aç aç Yemek Sepeti'nden tekrar yemek bakıyoruz ve 2 saat vakit kaybı olacak. Süper işletme gerçekten.

Siparişi Yemek Sepeti'nden iptal edip, aramayıp hiçbir bilgi verilmemesi gerçekten süper.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

McDonald's Logo McDonald's 2 ay önce

İlginize teşekkür ederiz. McDonald’s olarak her türlü görüş ve öneriyi titizlikle inceleyerek çözüme ulaştırmak öncelikli hedeflerimiz arasında yer almaktadır. Konu hakkında gerekli inceleme yapılarak en kısa sürede bilgi verilecektir. McDonald’s hakkındaki her türlü görüş ve sorunuz için aşağıdaki linkten bizimle temasa geçebilirsiniz. http://www.mcdonalds.com.tr/Bize-Ulasin Saygılarımızla, McDonald’s Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler