Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
5
Çözüldü

Mavi'den Aldığım Gömlek 4 Ayda Kullanılmaz Hale Geldi

profile
16 Mart
71
Mustafa'nın Teşekkür Mesajı
“Sorunumu çözdüğü için Mavi'ye teşekkür ederim.”

Mavi'den Ekim 2022'de 2 adet gömlek satın aldım. Gömleklerden biri sapasağlam dururken diğeri 4 ay gibi çok kısa bir sürede yıprandı ve tüylendi.

Garanti için gömleği verdim ama yıpranmanın kullanım ve yıkama koşulları yüzünden meydana geldiği belirtilerek değişim ya da iade yapılamayacağı belirtildi.

Diğer gömleği de kullanan ve yıkayan ben olduğum halde hiçbir problem meydana gelmedi. Yıllardır alışveriş yaptığım Mavi'den hatasını kabullenip iade ya da değişim yapmasını bekliyorum.

Mavi Logo
16 Mart 12:44

Sayın Mustafa K., Öncelikle yaşamış olduğunuz olumsuzluktan dolayı çok üzgünüz. Konuyla ilgili en kısa süre içerisinde sizlerle iletişim kuracağımızı bilmenizi isteriz. Saygılarımızla. Mavi Müşteri İlişkileri

Mustafa
16 Mart 14:51

Sorunumu çözdüğü için Mavi'ye teşekkür ederim.

Benzer Şikayetler

Mavi Pantolonun Solması Tüylenmesi

profile
2 hafta önce
188

Mavi'den pantolon aldım solma oldu iadeye gönderdim kabul edilmedi bu sorunun gidermesini rica ediyorum 2 defa incelemeye gönderip beklemek istemiyorum Mavi'ye güveniyorum bu sorunun giderilmesini istiyorum en kısa sürede bana iletişime gecesini istiyorum.

5
Çözüldü

Mavi Pantolon Kalitesizliği

profile
31 Mayıs
189

Merhaba 07.05.2023 tarihinde mavi den 3 tane pantolon aldım. Pantolonları sadece 1 defa giydim. 2 tanesi ağ kısmında tüylenme, yıpranma, incelenme mey...

4
Çözüldü

M010190-900 Mavi Mont Tüylenme Problemi

profile
16 Şubat
555
"Öncelikle mağazaya yönlendirildim değişim için ancak ne aynı model ne de farklı bir modelde uygun beden mont bulamadığım için ürünü analiz için gönderdim. 5 gün sonra iade işlemi gerçekleşti. Mavi'nin satışını yaptığı ürünün arkasında durması güzel ancak mavi kalitesine yakışmayan Çin malı ithal kalitesiz ürünleri müşterilerine sunmamalıdır. 5 gün gibi kısa sürede mağduriyetim giderildi. Benimle iletişime geçen müşteri hizmetlerinden Atiye hanım çok yardımcı oldu ona ayrıca teşekkür ediyorum."
profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

0 Yorum

Üye marka, tüm şikayetlere geri dönüş yapmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için platformda yerini alır. Şikayetvar hizmetlerini etkin bir şekilde kullanarak müşteri deneyimini sürekli iyileştirmeye çalışır.
Mavi Şikayetvar üye markasıdır
Cevaplandı
Ortalama Cevaplama Süresi 1 sa 12 dk
Benzer Şikayet Yaz