Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
3

Mavi Müşteri Hizmetleri Hiçbir Sorunu Çözmüyor

Özlem
24 Nisan 19:46
305

Online da 23.04.2024 tarihinde eoh 7267109 sipariş numarası ile 2 adet ürün siparişi verdim. 10 dakika sonra yanlış ürün sipariş ettiğimi ve hediye çekini kullanmadığımı fark edince hemen aradım müşteri hizmetlerini. İptal edin siparişi kredi kartıma para iadesi yapılsın tekrar sipariş vereceğim dedim. Ödemeniz onaylansın iptal edelim dediler. Tamam dedim. 1saat sonra ödeme onaylandı. Talebi iptal et butonuna basıyorum olmuyor. Yine aradım müşteri hizmetlerini evet sistemimizde hata var dedi H**** hanım iptal için çrı açtılar. Kesinlikle iptal olacak ve size dönüş yapacağız dediler. Kaç defa aradım müşteri hizmetlerini hep aynı cümle. 23 nisanda ve 24 nisanda sorun yok size dönüş yapılacaktır denildi. Talebi iptal et butonu çıkıyor ama çalışmıyor. 24 nisanda saat 18.00de bana mesaj geldi siparişinizin faturası kesildi diye. Hemen müşteri hizmetlerini aradım kargoya verilmiş dedi bayan ve kendi de şaşırdı nasıl olur sipariş iptal kaydınız gözüküyor nasıl. Kargoya verilir diye. Hani iptal kaydım vardı hani sisteminizde sorun vardı hani bana. Dönüş yapılacaktı. Ürün kargoya verilmiş dikkate bile alınmamış iptal kaydım. Müşteri hizmetlerindeki bayan depoya iptal için mail. Atılmış depo dikkate almamış dedi kısaca. Verdiğim andan beri 10 kere aradım tamam deliler iptal olacak dediler size dönüş olacak dediler. Yıllardır mavi den alırım her seferinde bir sorun oluyor ve çözülmüyor. Müşteri hizmetleriniz ne işe yarıyor anlamış değilim. Sürekli bana dönüş yapılacağı söyleniyor ama dönüş yapanı görmedim hiç. Bayan diyor ki kargoyu teslim alma iptal edin. Ben de biliyorum onu. Sizin müşteri hizmetleriniz ne işe yarıyor. Hiçbir sorunu çözmüyor. Mağduriyetimi giderin.

25 Nisan 09:08 (Şikayetten 13 saat sonra)

Sayın Özlem P., Öncelikle yaşamış olduğunuz olumsuzluktan dolayı çok üzgünüz. Konuyla ilgili en kısa süre içerisinde sizlerle iletişim kuracağımızı bilmenizi isteriz. Saygılarımızla. Mavi Müşteri İlişkileri

Özlem
25 Nisan 09:39

Biraz önce aradı hazal hanım. Hala bana diyor ki siparişiniz kargoya verildiği için iptal edilemedi. Ben anlatamıyorum ya da sizin müşteri hizmetleriniz anlamıyor. Ben şu andan bahsetmiyorum. Neden ilk sipariş verdiğim andan itibaren 10 defa aramama rağmen hala talebi iptal et butonu aktif iken iptal etmediniz. Kargoyu teslim alma dediler. Ben bilmiyordum. İyi ki dediniz. Buldukları çözüme bak. Müşteri hizmetleri ne is yapıyor acaba. Bizden kaynaklı hata depolama personelinden kaynaklı demiyorlar.

Özlem
29 Nisan 15:27

29.04.2024 pazartesi itibarıyla kargo takipten bakıyorum kargo iade depo da gözüküyor. Başında yapacakları şeyi şimdi yaptılar. Paramın kredi kartına iadesi yapılmadı. Bekliyorum.

Özlem
30 Nisan 11:14

Kargom 5 gündür iade depoda gözüküyor. Simdi de o ara iadesi için uğraşacağım anlaşılan. Acaba 5 gündür depoda. Kargo neden bekliyor. Merakla bekliyorum sıradaki bahaneleri ne.

Özlem
30 Nisan 18:14

Param. İade edilmiş. Diyeceklerim bu kadar. Umarım müşteri hizmetleriniz ile bir daha muhatap olmam.

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

Şikayetle İlgili Yorumlar

Benzer Şikayetler

Mavi Gömlek Şikayet

Aynur
13 Haziran 14:02
57
1

Mavi Firması Siparişimizi Bize Vermiyor

Ertuğrul
31 Mayıs 19:02
112
Mavi Firması Siparişimizi Bize Vermiyor
1

Mavi İademi Yapmamak İçin Direniyor

Yeliz
30 Mayıs 14:26
59
Mavi İademi Yapmamak İçin Direniyor

Mavi Telefon Numarası Güncellemesi

İlknur
05 Mart 11:11
333

Mavi Mağaza Alışveriş Hk

Derya
19 Şubat 10:16
276
Benzer Şikayet Yaz