Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
5
Çözüldü

Mavi Müşteri Beyanını Yalanlama Ve Değişim Yapmama

Yemliha
28 Mart 18:54
95
Yemliha'nın Teşekkür Mesajı
“Mavi, şikayetime oldukça profesyonel yaklaşarak sorunumu çözdü ve sonuçtan memnun kaldım. Teşekkürler...”

Geçtiğimiz sene Metropol İstanbul Mavi mağazasından kot pantolon satın aldım. Kot pantolonu satın alırken, o an üzerimde olan kot pantolonun aynısını istedim ve ürünü denemeden pantolonu satın alıp mağazadan çıktım. Evime geldiğimde satın aldığım ürün ile üzerimdeki ürünün, marka, model, ölçü ve ürün kodu aynı olmasına rağmen ürün gözle görülür biçimde hep kullandığım pantolondan daha büyüktü. Ürünü bir kez denedim ve üzerime olmayınca mağaza poşetine koyup olduğu gibi bıraktım.

İşim gereği yoğun bir insanım, pantolon evimde aylarca kaldı ve mağaza görevlisi ürünlerin iki yıl boyunca değişim yapabileceğimi söylemişti.

Ürün bana olmadığı için zaten hiç giymedim. Ürünü yeğenime verip, bu ürünü kendisine olan bir ürün ile değiştirmesini isteyerek mağazaya gönderdim.

Mağaza görevlisi hanımefendi direkt olarak ürünü inceleyip, bu ürünün kullanılıp yıkandığını söylemiş ve incelemeye gitmesi gerektiğini söylemiş. Takdir edilir ki bir kot pantolonun yıkanıp yıkanmadığını anlamak çok zor olmamalı. Bunu işin uzmanı olmayan bile kolayca anlayabilir. Sayın mağaza görevlisi ürünün hiç kullanılmadığını anlamamış veya anlamak istememiş.

Çocukluğumdan beri bu markanın ürünlerini giyiyorum. Alıp kullanmadığım, kullanamadığım, memnun kalmadığım onlarca ürünü olmuştur. Zahmet edip bir kez bile iade için götürmedim. Böyle biri olarak ürünün kullanılmadığı beyanımıza karşılık mağaza görevlisinin, yalan söylediğimizi ima etmesi, benim gibi sadık bir müşteri için başlı başına rahatsız edici bir durum.

Mağaza görevlisi ürünü incelemeye göndermeye karar veriyor. SMS ile gelen şikayet formuna bakıyoruz "Şikayet Nedeni: Renk Atması- Solma" yazıyor. Bizim böyle bir beyanımız yok, konuyla alakasız bir şey.

Bugün SMS ile sonuç geliyor, Kalite ekibi tarafından incelenmiş ve sorun görülmemiştir yazıyor.

Yani gerçekleşen olayların bizim talebimiz ile yakından uzaktan bir ilgisi yok.

Bu süreç sonunda Mavi'nin bu işi olması gerektiği gibi çözmesini bekliyorum. Sorun çözülmüyorsa, Mavi'nin "evet bizim kurumsallığımız ve kalitemiz bundan fazlası değil". Demiş olduğunu kabul ederim ve bu konuyla daha fazla uğraşmam.

29 Mart 09:03 (Şikayetten 14 saat sonra)

Sayın Yemlihan İ., Öncelikle yaşamış olduğunuz olumsuzluktan dolayı çok üzgünüz. Konuyla ilgili en kısa süre içerisinde sizlerle iletişim kuracağımızı bilmenizi isteriz. Saygılarımızla. Mavi Müşteri İlişkileri

Yemliha
29 Mart 09:59

Mavi, şikayetime oldukça profesyonel yaklaşarak sorunumu çözdü ve sonuçtan memnun kaldım. Teşekkürler...

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

Şikayetle İlgili Yorumlar

Benzer Şikayetler

1

Mavi Jeans Ürün Değişim Sürecinde Yaşanan Sorunlar

Mustafa
02 Temmuz 15:15
237

Mavi Marka Pantolon Paça Dönüyor 4 Aydır Mağduriyetim Giderilmiyor

Tuğba
11 Temmuz 17:15
97
Mavi Marka Pantolon Paça Dönüyor 4 Aydır Mağduriyetim Giderilmiyor

Mavi Ürünün Arkasında Durmuyor

Betül
08 Temmuz 20:34
89
Mavi Ürünün Arkasında Durmuyor
5
Çözüldü

Mavi Pantolon Renk Solması

Merve
05 Temmuz 20:35
42
"Çok güzel dönüş yapıldı marka çok ilgili davrandı teşekkür ederim"
Mavi Pantolon Renk Solması
Mavi Pantolon Renk Solması

Mavi Eşofman Değişim Ve İadesi  Gerçekleşmiyor

Emine
04 Temmuz 13:42
105
Benzer Şikayet Yaz