Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.

Mavi Jeans Markasının Bedeli Ödenen Ürünün Teslim Etmemesi

Umut
26 Mart 10:56
114

Mavi.com.tr üzerinden 20/03/24 tarihinde yaklaşık 2.000 TL tutarında dört parça ürün siparişi verdim ve üç gün içinde teslimat yapılacağı bilgisiyle ödeme sorunsuz bir şekilde gerçekleşti. Ardından siparişin hazırlandığına dair bilgi tarafıma iletildi. Ancak bir haftadır ürünler tarafıma ulaştırılmadı ve herhangi bir bilgilendirme yapılmadı. Konuyla ilgili bilgi almak için iletişime geçtiğimde, depolardan temininde bir hata/aksama olduğu ve ürünlerin tarafıma iletileceği belirtildi; fakat hâlâ tarafıma ulaşan bir ürün bulunmamaktadır. Ödemeyi tahsil etme konusunda çok hızlı olan bu kurum, sipariş teslimatında oldukça yavaş bir tutum sergilemektedir. Müşteri aramadığı sürece, önceden tahsil edilen ürünlerin teslimatını yapmakta gecikmekte, hatta teslim edilmemektedir. Bu durum, müşterinin mağduriyetine neden olmaktadır. Ayrıca, arayıp sormadığınız takdirde ödemesi yapılan ürünlerin teslim edilmemesi ve 'sistem hatası' bahanesiyle mağdur edilme ihtimali bulunmaktadır.

Eğer bu firmadan bir sipariş verdiyseniz veya bir süreci takip ediyorsanız, firmanın konuyla ilgili yetkililerinin durumdan haberdar olduğunu düşünmeyin. Mal ve hizmet sunanın aslında sizin ve işinin peşinden koşması gerekirken, müşterinin siparişin peşinden koştuğu görülmektedir. Bu nedenle sipariş verdiğinizde, durumu mutlaka takip etmelisiniz. Aksi takdirde maddi kayıp yaşayabilirsiniz!

Gelişme
Gelişme

26 Mart 10:42

Mavi.com.tr üzerinden 20/3/24 günü yaklaşık 2.000 ₺ tutarında 4 parça ürün siparişi verdim ve 3 gün içinde teslimatın yapılacağı bilgisiyle ödeme sorunsuz gerçekleşti. Ardından tarafıma siparişin hazırlandığı bilgisi iletildi. Bir haftadır tarafıma ürünler ulaştırılmadığı gibi bir bilgilendirme zahmetinde dahi bulunulmadı. Konuyla ilgili bilgi almak için ulaştığımda depolardan temininde bir hata/aksama olduğu ve tarafıma ürünlerin iletileceği belirtildi ancak halen tarafıma iletilen bir ürün yok. Ödemeyi tahsil ederken jet hızında yaklaşan bu kurum sipariş tesliminde kağnı hızında olmayı benimsemiş bir firmadır. Aramaz iseniz bedelini peşinen tahsil ettikleri ürünleri müşterisine lütuf buyururcasına teslim etmekte, tabiri caizse paranızla rezil olmanıza vesile olmaktadır. Kaldı ki arayıp sorulmaz ise bedeli ödenen ürünü vermeyerek ve "sistem hatası" kisvesiyle nitelikli dolandırıcılığa maruz kalındığı şüphesi doğurur.

Bu firmadan bir siparişiniz, takip ettiğiniz (veya edilmekte olduğunu sandığınız! ) bir süreciniz varsa kesinlikle firmanın konuyla ilgili yetkililerinin konuya vakıf olduğunu sanmayın. Mal ve hizmeti verenin aslında sizin ve işinin peşine düşmesi gerekirken, müşterisi siparişin peşinde koşmaktadır. Bu sebeple siparişi verdiğinizde, mutlaka takip edin. Aksi halde maddi kayıp yaşarsınız!

26 Mart 11:01 (Şikayetten 4 dakika sonra)

Sayın Umut G., Öncelikle yaşamış olduğunuz olumsuzluktan dolayı çok üzgünüz. Konuyla ilgili en kısa süre içerisinde sizlerle iletişim kuracağımızı bilmenizi isteriz. Saygılarımızla. Mavi Müşteri İlişkileri

Benzer Şikayetler

3

Mavi Müşteri Hizmetleri Hiçbir Sorunu Çözmüyor

Özlem
24 Nisan 19:46
305

Mavi Ücret İadesini Yapmıyor

Zeynep
07 Mart 10:23
28

Ücret İadesi Hakkında

Fırat
30 Ocak 11:31
273
Ücret İadesi Hakkında
Ücret İadesi Hakkında
Ücret İadesi Hakkında
profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

0 Yorum

Benzer Şikayet Yaz