Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
5
Çözüldü

Mavi Jeans İnternetten Satış Yapamıyor

Özge
06 Haziran 10:43
203
Özge'nin Teşekkür Mesajı
“Firmadan arayarak telafi için, kullanamadığım tutarda özel indirim çeki tanımladılar. İlgi ve çözüm için teşekkür ederim”

Mavi Jeans internet sitesinden 0.6.2024 tarihinde alışveriş yaptım. Siparişiniz alındı yazdı ekranda. Kartımdan ödeme yapabilmem için bankadan şifre geldi ve ekrana yazdım. Alışveriş yaptığım güne özel 300 liralık indirim var diye bu alışverişi yapmıştım. Ertesi gün kartıma baktığımda kart hareketlerimde alışverişi göremedim. Mavi Jeans internet sitesinde profilime girdiğimde de siparişim gözükmüyordu. Daha sonra çağrı merkezini arayarak sebebini sordum. Pos cihazı kaynaklı olduğunu söylediler. Bu banka ya da benim kartımdan kaynaklı bir sorun olsa banka bana iletirdi. Bir günlük indirim yapıp kendileri kartımdan ödeme alamadı diye ben alışverişimi yapamamış oldum. Siparişimin onaylanmadığına dair bir bilgilendirme maili atmaya bile tenezzül etmediler. E ticarette bu kadar yetersiz hizmet verecekseniz internetten satış yapmayın. Olsun bitsin. Ayrıca kredi kartımın limiti yaptığım alışverişten çok çok fazla. Yani limitim yeterli, bilgilerim doğru girilmiş, kartımdan çekilen ödemeye istinaden banka bana güvenlik doğrulama SMS i yollamış, ben alışverişimi yapıp siparişiniz alındı ibaresini görmüşüm. Bundan sonraki aşamada sorululuk Mavi Jeans de. Ödemeyi alamadıklarını bilgi bile vermedikleri için tekrar alışverişi denemedim. 300 liralık indirim hakkım da böylelikle kullanılamamış oldu.

06 Haziran 10:49 (Şikayetten 6 dakika sonra)

Sayın Özge Ö., Öncelikle yaşamış olduğunuz olumsuzluktan dolayı çok üzgünüz. Konuyla ilgili en kısa süre içerisinde sizlerle iletişim kuracağımızı bilmenizi isteriz. Saygılarımızla. Mavi Müşteri İlişkileri

Özge
07 Haziran 09:40

Beni dün gün içinde hızlıca arayıp bilgi verdiniz bunun için teşekkürler ancak tekrar arayıp sorunu nasıl çözebiliriz diye bilgi vereceğiz deyip aramadınız. Yani dünkü aramanızla sorun çözülmedi. VakıfBank'la taksit anlaşmamız sona erdiği için kartınızdan ödeme çekilemedi dediniz. Şimdi Mav Jeans'e sormak istiyorum: madem bu karta taksit yapmıyorsunuz kart bilgilerini girince hangi banka olduğu anlaşılıyor neden 6 taksite kadar taksit seçenekleri çıkıyor? Madem bu karta taksitli satış vermiyorsunuz neden bana bankamdan SMS geliyor da ben alışverişi tamamlıyorum? Taksit olmayan bankanın kart bilgilerini alıp arka planda bankadan güvenlik SMS i istemeden işlemi durdurun. Bütün bunlara ek olarak madem kart bilgilerimi aldınız ama satış yapmadınız sisteminizde kayıtlı mail adresime satışın yapılamadığına dair mail göndermek ne kadar zor olabilir bana açıklayın lütfen. Mail adreslerimizi bizlerden neden alıyorsunuz? Müşterilerinize bilgi vermek için değil mi? Canınız sıkıldıkça bize mail atmak için adreslerimizi alıyorsanız onu bilemem. Bu bilgi sizin için müşteriyle paylaşılmaya değer olmayan bir bilgiydi galiba. Sonuç olarak tamamıyla firmanız kaynaklı yaşanan bu sorun nasıl telafi edilecek?

Özge
11 Haziran 16:58

Firmadan arayarak telafi için, kullanamadığım tutarda özel indirim çeki tanımladılar. İlgi ve çözüm için teşekkür ederim

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

Şikayetle İlgili Yorumlar

Benzer Şikayetler

1

Mavi Jeans Oasis Şubesindeki İlgisizlik.

Ömer
28 Haziran 04:36
186
1

Mavi Jeans Müşterisini Uzuyor Kotu Davranıyor

Turgay
02 Haziran 15:30
277
1

Mavi Jeans İncelemeye Gönderdiğim Pantolonu İmha Etmiş

Ceyda
01 Haziran 07:49
239

Mavi Jeans İademi Gerçekleştirmiyor

Azra
30 Mayıs 21:21
104
Benzer Şikayet Yaz