18 Mart 2013

Mavi Jeans Gömleklerin Kumaşları Eridi!

Mavi'den, çok beğenerek iki adet aynı gömlekten aldım. (aynı modelin farklı renkleri). İkisine toplam 160 TL verdim. Daha önce Mavi'nin jeanlerini kullanıyordum ve memnundum. Bu yüzden tereddüt etmedim.

Fakat iki gömlekte ikinci kullanımdan sonra kollarının altından aşınarak yırtıldı. Hayatımda ilk defa böyle birşey gördüm. 20 liralık gömlek bile böyle olmazken neredeyse 100 TL verdiğim ürünler eriyip gitmişti.

Bu üründen mağazadaki elemanlara bahsettiğimde, bana ayıplı bu ürün için para iadesi yapamayacaklarını, ancak yeni bir ürün alabileceğimi söylediler. Ayıplı bir ürünü geri iade etmekten daha doğal olan nedir?

Bora 161 Okunma

Cevaplar

  • Bora 15 Nisan 2013

    Şikayetleri okumadan yorum yapmayın lütfen. Otomatik mesajlarınızı okumak istemiyoruz.... Şikayetin içerisinde söyledim: "Ayıplı" bir ürünü geri alıp, ödenmiş olan parayı geri vermek yerine, gelin size başka birşey verelim o zaman diyorsunuz.... Ürününüz kalitesizlikten eriyip gidiyor, ben para iadesi istiyorum diyorum, siz de kalkmış burada otomatik mesaj ile cevap verip bana; ürün değişiminizi herhangi bir mağazamızdan yapabilirsinz diyorsunuz.... Türkiye'de işler neden hep siin gibilerin eline kalıyor anlamıyorum... Babam da otomatik mesajı girer dayar milletin sıkıntısının altına....

  • Mavi Jeans Temsilcisi22 Mart 2013

    Merhaba, Mavi’nizle yaşadığınız bu olumsuz deneyim nedeniyle üzgün olduğumuzu bilmenizi isteriz. İlgili ürün ve faturasıyla birlikte herhangi bir Mavi mağazasına giderek, konuyu mağaza yetkilileriyle paylaşabilirsiniz. Görevli arkadaşımız ürünü inceledikten sonra değişiminizi hemen onaylayabilir ya da sorunun kaynağını bulabilmek için merkeze incelemeye göndermeyi tercih edebilir. Değişiminiz onaylanırsa, ürününüzü yenisiyle ya da aynı fiyatlı başka bir ürünle değiştirebilirsiniz. Saygılarımızla, Mavi

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön