27 Eylül 2018
#10955808

Masko Lidya Concept'ten Hatalı Gelen Ürün!

Lidya Concept Mobilya Masko'dan mobilya sipariş vermiştim. Mobilya renklerini üçlü koltukların yeşil, berjerin turuncu olmasını istemiştim. 25.09.2018 tarihinde ürünleri teslim etmeye geldiklerinde ilk gelen üçlü koltuğun köşesini açtıklarında turuncu olduğunu gördüm ve bu benim istediğim renk değil dedim açmayın dedim. Sonraki gelen koltuğun rengi yeşil ve berjerin rengi de turuncu olarak geldi. Firma yetkilisine üçlü koltuğu yeşil sipariş vermiştim turuncu geldiğini, siparişin yanlış verildiğini mağdur olduğumu ve mağduriyetimin giderilmesini istediğimi söyledim. Kamera kayıtlarının inceleneceğini beyan etti. Satış sözleşmesinde kodlar bu şekliyle girilmiş dendi. Daha sonra aramalarımda kamera kayıtlarının daha incelenmediğini fakat satış sözleşmesinde renklerin bu şekilde olduğunu söylediler.


Satış sözleşmesini okumadan ve kendi ıslak yazımla okudum anladım kamu ediyorum yazısı olmadan imzaladım çünkü şuraya imzanız gerekli dendi. Ben de üstüne basa basa 'koltukların yeşil renkte berjerin turuncu renkte olacağını defalarca söylediğimi belirttim. Siz yanlış yazmışsanız bu sizin sorununuz ve bu sorunu sizin düzeltmeniz gerektiğini' belirttim. Sonraki aramalarımda ise ya telefonuma cevap vermediler ya da konuşacak bir muhatap bulabildim.


Ürün teslim edildiği tarihte satış sözleşmesini incelediğimde sadece ürün renk skalasının kodları geçmekte ürünlerin renkleriyle ilgili bir ibare bulunmadığını fark ettim. Ürünleri mevcut koşullarda turuncu koltuğun ivedilikle yeşil koltukla değiştirilmesi gerektiğini belirterek ürün teslim fişini aldım. Lidya Concept mobilya Masko yetkililerinin iyi niyetli olmadığını düşünerekten mağduriyetimin düzeltilmesini istiyorum.

Cihan Cihan 2.370 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları