09 Kasım 2015
#4149399

Marshall Boya Müşteri Memnuniyeti Değil Müşteri Mağduriyeti

Evimizin boyanması için ipek mat boya aldık. Boya uygulamadan sonra soyulmaya başladı. Marshall'dan teknik ekip geldi numune aldılar. Faturayı da alt zemine kestiler. Ama alttaki boyada Marshall yani kendilerine kestiler esasında çözüm ne yok. Müşteri memnuniyeti yok. Hata kimde bizde. Neden Marshall aldık ya ondan.


Müşteri hizmetleri fabrika koruma hizmetleri olarak çalışıyor. Yazık çok yazık. 15 sene ben bu malı sattım nalbur dükkanımda neyin ne olduğunu en az sizin kadar biliyorum sayın Marshall ayıptır ayıp. Boya depolamada bile güneşli ortamda kalsa boyada bozulma olur. Bunun faturasını da tüketiciye kesmeyin. Malınızın arkasında durun eğer büyük firma iseniz!

Alper Alper 2.045 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Marshall Boya Temsilcisi09 Kasım 2015

    Sayın yetkili, Müşterimizin,bu çağrısı bize Ekim ayında iletilmiş ve incelenmiştir. İnceleme sonucunda problemin ürün kaynaklı olmadığı kendisine bildirilmiştir. . Müşterimiz bu cevaba rağmen, site üzerinden çağrısını yinelemiştir. Yaşandığı belirtilen problem, alt yüzey hazırlığı ve/veya uygulama kaynaklıdır. Ürünümüzde problem yoktur. . Saygılarımızla, Marshall Boya ve Vernik San. A.Ş. Satış Sonrası Destek ve Teknik Eğitim departmanı

Ziyaretçi Yorumları