Toplam çözüm sayısı
..
Mars Beauty ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Mehmet'in şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız

Yeni karşılaştırma

ile

Mars Beauty Epilasyon Haksız Kazanç Sağlıyor!

4779görüntüleme
Mehmet
Mehmet 22 Mart 15:26

Mars Beauty Güzellik Merkezi'nden 6 seans epilasyon hizmeti almak üzere sözleşme imzaladım. Aşağıda belirttiğim sebeplerden ötürü hizmeti sonlandırmak ve geriye kalan hizmet bedeli kadar ücret iadesi talep ettim.

1) Son teknoloji ürünü buz lazer ile uygulama yapılacağı söylenmişti fakat işlem sırasında çok acı duymamdan ötürü uygulamayı yapan personele bu makinenin buz lazer olmadığını söylediğimde seri atışlar değil fakat taramalı atışların buz lazer olduğu şeklinde bir açıklama yaptı. Fakat daha sonra yaptığım araştırmalar sonucunda buz lazer ve diğer makinelerin başlıkları, teknik altyapıları ve tüm özellikleriyle bambaşka makinalar olduğunu öğrendim. Ayrıca son teknoloji ve acısız bir uygulama olması sebebiyle buz lazer uygulaması daha pahalıdır ve sözleşme ücreti ve pazarlığı, sözleşmede hangi teknolojinin kullanılacağı yazmasa da, bu hizmet üzerinden belirlenmiştir.

2) Bu acılı seansın hemen sonunda uygulama yapan personel koruyucu bir krem kullanmam gerektiğini, bu kremin piyasada 450 TL fakat kendi müşterilerine 380 TL olduğunu söyleyerek krem satışı yapmıştır. Merkezden ayrılmamın ardından kremle ilgili araştırma yaptığımda piyasada yalnızca toptan satıldığını ve Sırp markalı olan bu ürünün kendi sitesinde 324 Sırp Dinarı (rsd), şu anki döviz kuruyla yaklaşık 25 TL olduğunu öğrendim.

3) 02.03.2021 tarihinde 2. Seans için saat 19:00'da randevum vardı fakat 17:37'de merkezi arayarak işlerimin uzadığını, bu sebeple randevumu bir başka güne ertelemek istediğimi söylediğimde bu seansımın yanacağını, yani geriye 4 seanslık hizmetimin kalacağını söylediler.

Tüm bu sebeplerden ötürü kendileriyle hem telefonda, hem de ardından merkeze gittiğimde yaşadığımız tartışmada kremi iade etmek istediğimi, kalan epilasyon hizmetlerini almak istemediğimi ve ücret iadesi almak istediğimi ilettim. Fakat hakkımı hukuki yollardan aramam gerektiğini söyleyerek konuşmayı sonlandırdılar.

Son durumda bu merkeze yalnızca bir seanslık bir uygulama ve fahiş fiyata satılmış bir krem karşılığı **** TL ödemiş bulunmaktayım.

Bu işletmeden şikayetçiyim.

4 Yorum

Büşra
Büşra24 Haziran 10:53
 

Beyefendi 1-) buz epilasyonu bende aynı merkezde yaptırıyorum seri tarama yöntemi ile yapılan acısız değil diğer uygulamalara göre daha az hissedilen bir yöntem. 2-) bahsettiğiniz fiyat Sırbistan'daki satış fiyatı Dinar üzerinden :) siz 1 adet ürünü kargo ile isteyin ürününüz gümrüğe gelsin gümrükten kaç para ödeyip çıkarabileceksiniz (gümrük bedeli+gümrük çıkış bedeli + ulaşım bedeli+kargo bedeli+satış onayı bedeli+KDV +komisyon) bunları size anlattılar ayrıca alıp almamakta sizin kararınız bende aldım ve memnun kaldım 3-) pandemi döneminde SMS geldiği halde 1 gün önceden telefon ile onay alıyorlar bizlerden. Siz bir önceki randevunuzu iptal ettirmişsiniz yine 10 dakika kala, sonra tekrar başka bir güne randevu yazdırmışsınız kendi müsaitliğinize göre pandemi döneminde randevu hassasiyetine dikkat ediyorlar Mars bu konuda gerçekten çok başarılı, çünkü sayılı kişi alıyorlar ve hijyen kurallarına dikkat ediyorlar estetisyenlerni de ona göre getiriyorlarmış randevu hassasiyeti bundan bence :)

Mehmet
Mehmet25 Haziran 12:28
 

Merhaba hanımefendi. Yanlış bilgilendirilmişsiniz, yanlış yorumlar yapmışsınız. Düzeltelim... 1. Kıl yoğunluğu fazla olan bir vücuda sahibim. Bu yüzden buz lazer dışında bir yöntem yaptırmayı asla kabul etmem. Ayrıca daha önce buz lazer yaptırdım, nasıl olduğunu biliyorum. Burada uygulanan yöntem kesinlikle buz lazer değildi, ne serisi ne tek atışı. Ama satış öncesi vaat edilen buz lazer olduğuydu, fiyat da buna göre verildi. 2. Daha önce randevu iptali söz konusu değil. Zaten sözleşme imzalamadan randevu vermiyorlar. Randevulaştık, gittim, sözleşme imzaladık ve hemen ardından ilk seansı yaptık. Faturaların tarihleri ve telefon kayıtları mevcut. 3. Ayrıca 10 dakika kala randevumu iptal etmek istediğim yalan. 2. Seans randevumu 1 buçuk saat öncesinden iptal etmek istedim. Arama kayıtları mevcut. 4. Ayrıca 1 gün öncesinden mesaj atan ya da arayan olmadığı gibi satış öncesi randevunuzu iptal ederseniz hakkınız yanar şeklinde bir bilgilendirme de yapılmadı.

Mehmet
Mehmet25 Haziran 13:11
 

Ayrıca krem ücreti konusunu saptırıyorsunuz. Sizin mantığınıza göre yurt dışından kalem alsak tonlarca para öderiz :) ürünün Sırp markası olduğunu ilk ben söyledim, Sırp Dinarı-Türk Lirası dönüşümünü de yaparak ben yazdım. 25 TL nerede 300 küsur lira nerede? Ki bu ürün güneş kremi güneş... Yine de buna rağmen anlaşmazlığı sona erdirmek için onlarla bu saatten sonra devam edemeyeceğimizi, krem ücretini falan da geri istemediğimi, yapılan seans ücretini de düşerek almadığım hizmetin iadesini istediğimi belirttim. Tahmin edin bakalım vermedikleri hizmetin iadesini yaptılar mı yapmadılar mı?

Büşra
Büşra24 Haziran 10:59
 

O gün size 30 dakika kala iptal ettiğinizi söylediler e tabii ki düşerler böyle olunca sizin yaptığınız gibi sürekli alışkanlığa dönüşmemiş ise yardımcı oluyorlar bunu da söylediler size. Sizde gelemem dediniz o saatten önce gelmiştiniz :) Firma yetkililer de kibarca açıklama yapmasına rağmen siz üslupsuz bir şekilde hakaret ettiniz ve sizinle aynı üslupta konuşmamak İçin gayet güzel ve sabırlı bir yönlendirme yaptılar size hatta bizde bu sabırlarından dolayı onları tebrik ettim. Bütün bunlar ben seansım içinde orada beklerken ki beni gördünüz ve dışarıya çıkmanızı söyledik size bunları yazmamım sebebi bu haksız yere insanları karalamanız doğru değil.

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Yeni karşılaştırma

ile