06 Aralık 2018
#11264398

Markastok.com Yanlış Ürün Gönderimi!

1,5 ay önce Trendyol aracılığıyla markastok'tan Scooter bot siparişi vermiştim ancak gelen bot hem numara hem de renk açısından hatalıydı. İade gerçekleştirdim ve kabul edildi. Sonrasında aynı botun stoklarda aradığım numarası kalmadığını gördüm. Stoklara eklenir diye bir süre bekledim ancak eklenmedi ve ben de markastok'la iletişime geçtim. İletişime geçtikten sonra aradığım numaranın son 1 ürün olacak şekilde stoklara eklendiğini gördüm ve markastok.com'dan siparişini gerçekleştirdim. Ancak gelen ürün numara olarak doğru olsa da renk olarak yine hatalı gönderilmişti. Ben de tekrardan iade süreciyle uğraşmak istemediğim için gönderilen ürünü kullanmaya başladım. Bu hata 1 kere olursa anlayışla karşılanabilir ancak 2 kere üst üste hatalı ürün gönderiliyorsa demek ki bu firmada çalışanlar işlerini düzgün yapamıyor, gözlerinde bir problem var veya beyinleri gönderilen siparişle stoklardakini bağdaştıramıyor demektir. Benim için bu süreçten sonra Şikayetvar'a şikayetimi yazmaktan başka pek çare kalmadı gibi görünüyor.

Tamer Tamer 4.299 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Markastok Temsilcisi27 Aralık 2018

    Merhabalar; Yetkili departmana gerekli uyarılar yapılmıştır . Firmamız adına bu tarz sorunları paylaşmanız bizim için önemlidir. Bir daha aynı sıkıntıları yaşatmamamız dileğiyle . İyi akşamlar dileriz.

  • Markastok Temsilcisi07 Aralık 2018

    Merhaba Tamer Bey; Şikayetiniz ile ilgili olarak takip süreci başlatılmıştır. Bu süreç içerisinde tarafınıza iletişim numaranızdan bilgilendirme yapılacaktır. İyi günler dileriz.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler