Toplam çözüm sayısı
..
Marka Dünyası ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Selma'nın şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız tam yıldız tam yıldız tam yıldız boş yıldız

  • profile
1 Destekçi

Yeni karşılaştırma

ile

Marka Dünyası Ürün Değişimi Problemi

2510görüntüleme
Selma
Selma 05 Ekim 2020 14:15

Ben İzmir'de oturup Manisa'da devlet kurumunda çalışan biriyim. Manisa'da bulunan Marka Dünyası mağazasından oğluma sarı kort şort tarzı bir şey aldım. Bana faturayı saklamaya gerek yok dendi çünkü buradan Gold card çıkardım. Aldıktan sonra oğlum bunu renginden dolayı beğenmedi değişimini istedi., Bu süreçte tanıdığım Corona olduğu için kendi tercihimle karantina sürecim başladı 15 gün ise gitmedim.

Sonra ise başladığımda buraya götürdüğümde 15 gün geçtiği için değiştirmeyeceklerini söylediler. Telefonla b** isimli bir müdireye bağlantılar. Ben de mücbir sebep olduğunu belirttim ve arkadaşlarıma söyleyip reklamlarını yapacağımı söyledim. B** Hanım bana üslubunu düzelt gibi yakışıksız bir kelime kullandı. Devlet kurumunda mühendis olarak çalışan ben kendisine böyle konuşmaması gerektiğini söyledim. Hatta kim olursanız olun gibi gerisini dinleyemediğim üslup problemi olan bir konuşma ile bana karşı çıktı.

Bu konuşma oradaki çalışanın telefonundan açık hoparlör ile yapıldı. Corona korkusu ile telefonu elime alamadım. Hiç giyilmemiş (denenmemiş bile ) bu sarı pantolonu karantinadayken İzmir'den Manisa'ya gelip nasıl değiştirebilirim? Hem benim hem de çevrenin sağlığı Mevzubahis ki korona olmadığım ortaya çıkınca değiştirmek istedim. Takdiri marka dünyasının üst düzeyine bırakıyorum.

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Yeni karşılaştırma

ile