27 Kasım 2018
#11205429

Mango Müşteri Hizmetleri Sorumsuzluğu!

24.11.2018 cumartesi sabahı kart bilgilerim kopyalanarak sitenizden 4 adet yüksek tutarlarda alışveriş yapılmıştır. Hafta sonu sözde kurumsal firmanızda 1 tane bile müşteri temsilcisi bulundurmadığınız için sizi pazartesi sabah 09.00 sularında aradım, sisteminizden teyit ettiğiniz ve kartımla yapılan 4 adet alışverişin "hazırlık aşamasında" cevabınız üzere ivedi olarak siparişlerin iptal edilmesini ve ücretlerin hesabıma yatırılmasını istedim.


Müşteri temsilciniz işlemleri yaptığını belirterek telefonu kapadı. Bugün teyit amaçlı ücretin yatırıp yatırılmadığını öğrenmek için aradığımda ise farklı bir müşteri temsilciniz "yoğunluktan dolayı bahanesiyle ürünlerin birkaç tanesinin kargoya verildiğini ve dün ki görüşmemden sonra hiçbir şey işlem yapılmamış olduğunu söyledi.


Sizin birbirinizden haberiniz yok mu? Siz nasıl kurumsal bir firmasınız? O ürünler fake bir adrese gidecek! Ben sizi bugün teyit amaçlı aramasam tüm ürünleri gönderecektiniz demek ki, bunun hesabını nasıl verecektiniz bana?


Yaptığınız durum ne kadar etik? Lütfen benim kartımdan yapılan tüm tutarları hesabıma gönderin, sizin sorumsuzluğunuzun bedelini ben çekmek zorunda değilim, gerekirse yasal işlemlere başvuracağım sonuçta arama kaydım var dün sabaha ait.

Yasin Yasin 1.059 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları