09 Nisan 2013

Mango Yıkanınca Kısaldı!

Mango'dan kışlık yün bir kazak aldım. Kazağı bir veya iki defa giydikten sonra makinede 30 derecede yıkandı. Makineden çıktığında kazak hem kısalmış hem de tüylenmiştir. Bugün değişim için Mango mağazasına gittim. Avcılar Pelıcan Avm Mango Mağaza sorumlusu bayan E.Ö. makine de değil kazağı elde yıkamamız gerektiğini söyledi.

Yıllardır yün kazak giyiniyorum ve bir defa elde kazak yıkamadım ve böyle bir sorunla karşılaşmadım. Mağaza sorumlusu bayan incelemeye gitse dahi red olur dedi benim ısrarımla incelemeye gönderdi. Mango'nun malları bu kadar kalitesizleşiyor mu ve müşteri memnuniyeti bu kadar mı düşüyor?

Selen 126 Okunma

Cevaplar

  • Selen 14 Nisan 2013

    Merhaba, Daha öncede şikayetvar'a Mango firmasıyla ilgili şikayetimi bildirmiştim.Aradan günler geçmesine rağmen müşteri memnuniyeti adına herhangi bir dönüş olmadı. Buradan anlıyoruz ki Mango'da müşteri memnuniyeti esası yokmuş.İyiki sosyal medya denen bir şey varda buralara yazabiliyoruz,her siteye şikayetimi yazıyorum Mango'nun kalitesizliğini

  • Selen 12 Nisan 2013

    Birde mağaza sorumlusu kazağı elde yıkamamı söyledi.Kazağın içinde bir bir sürü şekiller var.Oraya bakıp elde yıkamam gerektiğini anlamam lazımmış.Ancak orada 30 derece ibareside var.Anlayabilmek için her tüketiciye eğitim verilmesi gerekir.Yada satarken bana elde yıkamanız lazım demeliydiler.Değişim için bir an önce yardım istiyorum.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön