Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
5
Çözüldü

Van İpekyolu Mado İşletmenin Nezaketsiz Tavrı

profile
18 Şubat
301
Menekşe'nin Teşekkür Mesajı
“Firmadan arayıp özellik durumla ilgilendiler bayi sahibiyle de görüşmüşler bu denli ilgili olmaları bile benim için yeterli açıkçası teşekkür ederim”

Bundan birkaç ay önce Mado İpekyolu Kurtuluş parkının karşısında olan yer yani 31.10.2022'de saat 20.40 gibi falan üçlü tatlı tabağı sipariş ettim 21.05 gibi de geldi siparişim 9 aylık hamileydim sütlacı yerken aniden ağzımdan kanlar akmaya başladı bayağı akıyor ama ne olduğunu anlayamadım ağzımda bir yerde bir ağrı da var ama çözemiyorum.

Neyse eşim panik oldu çünkü dediğim gibi 9 aylık hamileyim içinde cam parçası mı var niye oldu belli değil önümde neredeyse bir avuç peçete kan içinde kaldı eşim garsonu çağırdı onlar böyle apar topar kimse görmesin diye hemen kanlı peçeteleri tabağı götürdüler sonra biri geldi nasıl oldu dedi bende anlattım yani imkansız ağzınız öylesine kanamıştır gibi konuşup gitti.

Sonra kahve gönderdiler özür mahiyetinde imiş güya sonra kasaya gittik o tatlının parasını da ödedik ve çıkarken kimse bize kusura bakmayın bile demedi ben ne parasındayım ne başka şey orada 9 aylık hamileyim içinde ne olduğu belli değil dış etim kesilmiş fındık kabuğu olabilir diyor bilmem ne insan en azından bir özür diler. İşletmecilik bu değil sizin işletmenizde sizin tatlınızı yerken oluyor en azından biri özür dileseydi.

Van İpekyolu Mado İşletmenin Nezaketsiz Tavrı
Mado Logo
20 Şubat 17:56

Değerli Müşterimiz; Şikayetiniz tarafımıza ulaşmıştır. Şikayetiniz, yetkililer tarafından incelenip tarafınıza en kısa sürede geri dönüş sağlanacaktır. Saygılarımızla

Mado Logo
21 Şubat 09:32

Merhaba Menekşe Hanım, Sizleri aradık ancak ulaşamadık .Gün içerisinde tekrar arayacağız. Sağlıklı günler dileriz.

Mado Logo
21 Şubat 15:46
Menekşe
22 Şubat 03:45

Firmadan arayıp özellik durumla ilgilendiler bayi sahibiyle de görüşmüşler bu denli ilgili olmaları bile benim için yeterli açıkçası teşekkür ederim

Benzer Şikayetler

Mado Ürün Kalitesizliği, Hizmet Kalitesizliği

profile
2 gün önce
51

Van AVM şubesinde 23 Eylül akşam saatlerinde dondurma yemek için oturduk. Çalışan ilgisi ilk anda çok iyiydi. 1. Olarak külahta istediğim dondurma tabakta geldi, tekrar külah değişimi için gönderdim. Tabaktan külaha aktarıp getirdiler, yerken karamelli dondurmanın içindeki bademleri yememin imkansız...

Mado Ürün Kalitesizliği, Hizmet Kalitesizliği

Mado Garson Şikayeti Ve Memnuniyetsizlik

profile
4 gün önce
115

Garsonların ilgisi sıfır hiçbir şekilde işlerini yapmıyorlar. Siparişi 10 saat sonra alıyorlar. Bunu yakıştırmadım Mado'ya, bir de cevap veriyorlar. Ben böyle bir şey görmedim. Hep böyleler vega Subayevleri şubesi.

Mado Laubali Elemanlar Çok Yazık

profile
1 hafta önce
74

16 Eylül cumartesi saat 21.30 3 arkadaş ile Mado'da halka şeklinde Burma sipariş ettik. Bugüne kadar yediğimiz ya da yiyemediğimiz en kötü tatlıydı. Bununla ilgili yetkililere bildirimde bulunduk. Onlar tabakları masadan alıp kıkırdayarak güle oynaya yanımızdan ayrıldılar. Mado'ya yakışan bu mu acab...

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

0 Yorum

Üye marka, tüm şikayetlere geri dönüş yapmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için platformda yerini alır. Şikayetvar hizmetlerini etkin bir şekilde kullanarak müşteri deneyimini sürekli iyileştirmeye çalışır.
Mado Şikayetvar üye markasıdır
Cevaplandı
Ortalama Cevaplama Süresi 2 sa 39 dk
Benzer Şikayet Yaz