16 Kasım 2018
Yorum Yap
#11157516

Mado Dondurma'da Sorunlar Bitmedi!

Mado Optimum (Ankara) şubesine 3 kişilik serpme kahvaltı için gittik. Önümüze getirilen kahvaltı 2 kişilik bile değildi. Miktarları az olan ürünler tek kişiyi ancak doyururdu, börek 2 parçaydı 3 kişi paylaştık şaka gibi. Kahvaltı içeriğinde olmayan petifur getirdiler. 2 çocuğumuz vardı yanımızda hemen yemek istediler. Çocuklar yer yemez hiç güzel olmadığını eksi olduğunu söylediler.


Meğer eksi bayat petifuru bize ikram etmişler. Neyse hesap istedik gelmesi gereken hesap 60 TL iken 75 TL geldi. Fırsat kuponu ile 60 liraya yiyeceğimiz kahvaltıyı 75 lira yaptılar, hem de hiç hak etmeden. Kalite hizmet sıfır. Ama hesap maşallah. Ürünlerden bahsetmiyorum bile. Kaliteli sandığımız Mado. Gerçekten çok kalitesiz. Hiç hoş ani bırakmadı bizde. Herkese yaşadığımız tecrübeyi anlatacağım. Asla doğru tercih değil.

Kübra Kübra 564 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Mado Dondurma Temsilcisi16 Kasım 2018

    Sayın Müşterimiz Kübra B, Markamıza göstermiş olduğunuz ilgiye ve bizimle paylaşma hassasiyeti gösterdiğiniz düşüncelerinize çok teşekkür ederiz. Dikkatimize sunmuş olduğunuz her detay, alınan her duyum hizmet ve ürün kalitemizi yeniden değerlendirmek için bir fırsat olup markamızın gelişimi için atılan adımlar adına çok değerlidir. Dikkatimize sunmuş olduğunuz konuyla ilgili gerekli görüşmeler yapılacak olup en kısa sürede sorunun ortadan kaldırılması sağlanacaktır. Saygılarımızla. MADO www.mado.com.tr [email protected]

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler