01 Ocak

Mado Dondurma Kartal Şubesinden Şikayetçiyim!

Mado Dondurma Kartal Şubesinde kadayıflı dondurma yemek için gittiğimizde bize getirdikleri tatlıyı yiyemedik. Çok sertti. Bıçak bile kesmedi. Bunu söylediğimizde garson bize bu tatlının böyle sert olduğunu (çıtır kadayıf tatlısı) söyledi. Arkadaşım ve ben yiyemeyeceğimizi çok sert olduğunu söyledik. Yapacak bir şey yok ya böyle yiyin ya da parasını ödeyin dediler bize. Mecburen yiyemediğimiz tatlının parasını ödedik. Ben 32 TL ödeyerek fakir olmam ama koskoca! Mado Kartal Şubesi bu kadar küçüldü işte.

Ahmet 591 Okunma

Cevaplar

  • Ahmet04 Ocak

    Ben zaten 32 TL'yi geri ödeyecek kadar onur beklemiyorum bu firmadan ama en azından arayıp da bir daha böyle bir şey olmayacak gereğini yaptık sizden çok özür dileriz gibi bir sözle özür bile dilemediler.

  • Mado Dondurma Temsilcisi02 Ocak

    Sayın Müşterimiz Ahmet U, Markamıza göstermiş olduğunuz ilgiye ve bizimle paylaşma hassasiyeti gösterdiğiniz düşüncelerinize çok teşekkür ederiz. Dikkatimize sunmuş olduğunuz her detay, alınan her duyum hizmet ve ürün kalitemizi yeniden değerlendirmek için bir fırsat olup markamızın gelişimi için atılan adımlar adına çok değerlidir. Dikkatimize sunmuş olduğunuz konuyla ilgili gerekli görüşmeler yapılacak olup en kısa sürede sorunun ortadan kaldırılması sağlanacaktır. Saygılarımızla. MADO www.mado.com.tr [email protected]

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön