17 Nisan 2017

Mado Dondurma Bayat Ürünler Ve Memnuniyetsizlik!

Türkiye'nin en büyük tatlı firması olan Mado'dan keyifle alışveriş yapmaktaydım. Dubai'deki şubeniz dahil olmak üzere her zaman Mado'yu tercih etmekteyim. Düzce'deki Mado ile yaşadığım problemi ve gözlemlerimi sizinle paylaşmak isterim ve gereğinin yapılmasını rica ederim. İlk olarak, işletme kalitesi oldukça başarısız. Personel ilgisi, oldukça düşük ve güler yüzlü personel bulunmuyor. Bu durumun bir müşteri olarak ciddi bir olumsuzluk olduğunu belirtmek isterim.


İkinci olarak, çalışan personellerin menü bilgileri asla yok. Menüden haberi olmayan ve tatlıların bile ismini bilmeyen personellerin ürün pazarlaması eminim ki çok düşük olacaktır. Yazmama sebep olan en büyük etken, tatlıların bayat olması. Tiramisu'nun peynirleşmesi ve ciddi derecede ekşimiş olması. Bu durumun pazarlama açısından oldukça korkunç bir durum olduğunu düşünmekteyim.

Anilcan 534 Okunma

Cevaplar

  • Mado Dondurma Temsilcisi17 Nisan 2017

    Sayın Müşterimiz Anılcan D., Markamıza göstermiş olduğunuz ilgiye ve bizimle paylaşma hassasiyeti gösterdiğiniz düşüncelerinize çok teşekkür ederiz. Dikkatimize sunmuş olduğunuz her detay, alınan her duyum hizmet ve ürün kalitemizi yeniden değerlendirmek için bir fırsat olup markamızın gelişimi için atılan adımlar adına çok değerlidir. Dikkatimize sunmuş olduğunuz konuyla ilgili gerekli görüşmeler yapılacak olup en kısa sürede sorunun ortadan kaldırılması sağlanacaktır. Saygılarımızla. MADO www.mado.com.tr [email protected]

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön