05 Aralık 2017

Mado Dondurma Azarlayan Personeli

03/12/2017 tarih saat 19:30 civarında Mado Akçay /Edremit/ Balıkesir'de 2 aile ve 4 kişi ile tatlı ve çay tipi bir şeyler yedik mekanda biz oturduktan 30 dakika sonra FB ile Kasımpaşa'nın maçı da verilmeye başlandı ve alt kattaki ana girişte 4 adet TV kanalın hepsi maçı vermeye başladı bayağı sesli verildiği için burada konuşma ve dinlenme imkanımız kalmadı. Çıkışta ödemeyi yaptıktan sonra bu durumu kasadaki arkadaşlara söyledik rahatsız olduğumuzu ve hiç olmaz ise birkaç TV kapatılabilir veya kullanılmayabilir diye uyardık, bir de tuvaletlerdeki kirlilik ve bozuk malzeme içinde bilgi verdik ancak orada görev yapan beyaz tişörtlü bir arkadaş bizi bayağı stresli bir şekilde azarladı, ve kavgaya ramak kaldı!
Hatta müşterilerimizi rahatsız etme diye sesini yükselterek neredeyse ben ısrar etsem bizimle kavga edecek hale geldi üstümüze yürüdü? Ben de ben bunu şikayet edeceğimi ileterek çıktım.

Nazim 628 Okunma

Cevaplar

  • Nazim08 Aralık 2017

    Umarım güzel ve ölçülü bir standardımız oluşmuştur

  • Nazim04 Aralık 2017

    Mado Akçay Edremit yönetimi WC si ve oturma yerleri ile ortam hijyeni ve rest. Yönetimi çok kötü gözden geçirilmeli eğitilmelidirler! İlgisiz yönetim, söyleneni yapmama, müşteri azarlama ve kalite tartışmali

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön