sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Macitler Mobilya Yaptığı Hatanın Arkasında Durmuyor

Eda Eda14 Ocak 12:29

Macitler Mobilya’dan şikayetçiyim. İş reklam vermekle olmuyor yaptığınız hatanın arkasında duracaksınız. Son derece amatör bir firma. Sipariş ettiğim sandalyelerin rengi 3 kez değişti. Teşhirdeki aynı kaplama rengini sipariş ettiğim mobilyalar yanlış geldi. Yeni gelen kaplama da sipariş ettiğim renk olmadı zamandan ve gelgitlerden yorulduğumuzdan kötünün iyisini kabul etmek zorunda kaldık. Her şeyin üstüne bir de TV anten giriş yuvasını bozdular, anten girişini pense ile zorladılar. Bir de yaptıkları hatayı kabul etmiyorlar, nerede kaldı dürüstlük, müşteri memnuniyeti, kurumsallık!. Şimdi de servis 1000 TL masraf çıkarttı. Bunu da karşılamıyorlar!

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Eda 16 Ocak 17:23

Süreci size zaten detaylı anlatmıştım. İşine geldiğiniz şekilde yorumlayıp yaptığınız işin arkasında durmuyorsunuz. Montaj yapan elemanlarınız evime geldiğinde tv anten girişi bozuk değili bu net. Anten girişini gözümün önünde pense ile zorladılar, bozduklarını bana o sırada söylemedikleri için fark etmedim. Onu bile sakladılar. Fark ettiğimde firmanızı aradım gelip baktınız tamir etmeye kalkıp beceremeyince servis çağırın dediniz. O sırada bu kadar net hatanız olmadığını düşünüyorsanız niye bakmaya geldiniz! Servisin çıkarttığı rakam mı fazla geldi? Çok küçük hesaplar peşindesiniz.

Macitler Mobilya Logo Macitler Mobilya 15 Ocak 15:02

Eda Hanım, Öncelikle Zaman Ayırıp Görüşlerinizi Bizimle Paylaştığınız İçin Teşekkür Eder, Böyle Bir Süreç Yaşandığı İçin Üzgün Olduğumuzu Size Bildirmek İsteriz. Görüşleriniz Ve Yorumlarınız İle İlgili Olarak ; Sandalyeler İle İlgili Sadece 1 Kez Yüz Değişimi Olmuştur. Sipariş Formunuzda Yazan Kumaş’a Göre Sandalye Üretilmiştir. Ancak, Daha Önceden İşten Ayrılan, Size Siparişlerinizle İlgili Yardımcı Olan Arkadaşımızın Sizinle Yapmış Olduğu Whatsapp Ta Yer Alan Yazışmaya İstinaden Siz Değerli Müşterimizin Memnuniyetini Gözeterek Sandalyelerin Yüz Değişimi Olmuştur. Kaplamalı Ürünleriniz İle İlgili ; Doğal Ahşap Kaplamalı Ürünlerde Kullanılan Malzemeden Dolayı Renk Ve Ton Farklılığı Olmaktadır. Hatta AlmIş Olduğunuz Modüler Takımda Da Renk Farklılığı Olabilir. Bu Durum Kusur Olmayıp Ürünün Temel Özelliklerinden Bir Tanesidir. Müşteri Memnuniyeti Kapsamında Sizi Üzmemek İçin Ürün Alınıp Çözüm Üretilmiştir. Tv Giriş Kablosu İle İlgili Olarak ; Teslimat Anında Oluşabilecek ; Mekan Ve Ürünler İle İlgili Olarak İşin Yapılma Anında Mağaza Veya Ssh Birimi İle İrtibat Kurulması Ve Forma Not Düşülmesi Gereklidir. Ürün Teslimatı Yapılıp Üzerinden Zaman Geçtikten Sonra Yapılan Bu Tip Durumlarda Ortaya Çıkan Sürecin Bizden Kaynaklı Mı ? Yoksa Dış Etken Kaynaklı Süreç Mi ? Bilmemiz Mümkün Değildir. Macitler Mobilya

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler