Lyoness'te Muhatap Yok Para İademi Yapmıyorlar!

Gökhan Gökhan26 Nisan 2014 17:10

Lyoness'te parayı almak için her türlü sözler söylenip vaatler veriliyor. Sürekli elamanlar da değiştiği için muhatapta bulamıyoruz. Telefon numaraları sürekli kullanılmıyor sinyali veriyor. Sanırım sürekli eleman çıkarıyorlar.

Her defasında paranız iade edilecek mağduriyetiniz giderilecek denildi ama tam 3 yıldır sözlerinde duracaklar. Her şey müşterinin parası alana dek.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Gökhan 07 Temmuz 2014 08:51

3.500.000 fazla üyeniz var ama benden alınan paraya da ihtiyacınız var o zaman onun için iade etmiyorunuz.

profile-icon Gökhan 09 Mayıs 2014 08:44

ÜÇ SENEDİR ÇÖZECEKLER. ÇÖZECEĞİZ DİYORLAR HALA ÇÖZECEKLER.

profile-icon Gökhan 05 Mayıs 2014 23:31

3 senedir laf salatası yapılıyor. ekip paranız yanar diyor. üye yapmadan önce böyle demiyorlardı. ben paramın iadesini talep ettiğimi dilekçey ile anket ile beyan ile vs. yöntemlerle 3 senedir bildiriyorum.altı ay sürüyor Avusturya'dan olay alınması dendi 3 sene geçti. paramın iadesini telep ediyorum.Paramın iadesi yapıldıktan sonra şikayetlerimi silerim.

Lyoness Logo Lyoness 30 Nisan 2014 11:35

‘’ Sayın Üyemiz, Lyoness Alışveriş Topluluğu şimdilerde Türkiye'de yaklaşık 180.000 kişidir. Dünya geneli 3.5milyon’dan fazla üyeye sahiptir. Üye işyerlerimiz için klasik anlamda reklam ve tavsiye pazarlamasının gücüyle sürekli büyüyen uluslararası bir üye ağından faydalanır. Lyoness üyeleri alışverişlerinin yapmak veya hizmet almak için bilinçli bir şekilde Lyoness üye işyerlerini arayıp bulurlar. Yeni müşteriler kazanılmış, eski müşteriler güncellenmiş, devamlı müşteriler ise elde tutulmuş, böylece de ciro artışı sağlanmış olur. Lyoness üyeliği DİĞER BİR ÜYENİN (Yani bir yakınınızın) tavsiyesiyle ve kişinin kendi isteği üzerine gerçekleşmektedir. Hiçbir zorlama durumu söz konusu olamaz. Üyelik başlangıç talebinden sonra Lyoness tüm şartlarını GTŞ(Genel Ticari Şartname) ile AÇIK VE NET bir şekilde üyeye beyan eder. Ancak okudum onayladım onayı sonrası üyeliğin aktif hale gelmesi mümkündür. Kişi tarafından şartlar kabul edilmediği durumda üyelik gerçekleşmesi mümkün değildir. Bu durum hem kişinin kendi isteği üzerine üyeliğin talebini doğrulamaya yarar ve aynı zamanda yanlış bilgilendirmeyi ortadan kaldırmaktadır. (Eğer tavsiye ederek kaydınızı gerçekleştiren üyelerimiz konusunda ; yanıltıcı bilgi verdiklerini düşünüyorsanız bu konuda detayları/dayanakları tarafımıza bildirmenizi rica ederiz.) Tarafınızca onaylanmış olan Üyeliğinizin ve Üye iş yeri kapsamları şartname çerçevesinde işlemektedir. Bu kapsamdaki taleplerinizi memnuniyetle yerine getirmekteyiz. İstediğinizde üye işyeri sözleşmenizi, ilgili maddeleri gereğince iptal edebilir ve yine üyeliğinizi de GTŞ (Genel ticari Şartname) kapsamında ilgili maddeler gereğince iptal edebilirsiniz. Daha fazla bilgi için öncelikle kaydınızı gerçekleştiren sponsorunuzla irtibat kurabilirsiniz. Veya Şartları tekrar gözden geçirdikten sonra ; [1]www.lyoness.com.tr adresimizden Lyoness Nasıl İşler videomuzu izleyebilir, sorularınızı; [2][email protected] eposta adresimize gönderebilirsiniz. En kısa sürede Lyoness Ekibiniz tarafından cevaplandırılacaktır. [3] 444 45 96 nolu telefon numaramızdan ( 444 4L YO ) mesai saatleri dahilinde müşteri servisimize dilediğinizde ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, Lyoness Ekibiniz.’’

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler