29 Temmuz 2013
#1928498

Lyoness Üyesi Olmayan Kişinin Parasını İade Etmiyor!

05.04.2012 tarihinde kendi hesabımdan göndermiş olduğum 340 TL'nin online kayıt işlemini yapmadığım için geri iade edilmek üzere aşağıda bilgileri yazılı banka hesabıma aktarılmasını rica etmiştim. Sistemlerinde açıkta 15 aydır duruyor bu para ama iade etmiyorlar. Bu para Lyoness'te hangi hesapta hangi şartlarda neden duruyor?


Cevap istiyorum. Defalarca mail göndermeme rağmen dönen olmuyor. 15 aydır üyesi olmayan bir kişini parasını kullanıyor ve iade etmiyor bu şirket.

Nusret Nusret 966 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Nusret'in Teşekkür Mesajı26 Nisan 2014

    Nihayet iki sene sonra paramı iade alabildim. O kadar bahane uydurmaya gerek yok ben paramı iki senedir istiyorum. Türlü bahaneler ile sallamalarına gerek yoktu İki sene sonra haklı olarak paramı iade ettiler.

  • Lyoness Temsilcisi22 Ekim 2013

    ''Değerli üyemiz konu detaylarını [1][email protected] mail adresine göndermenizi rica ederiz.En kısa sürede yetkili arkadaşlarımız yardımcı olacaktır. Saygılarımızla, Lyoness Ekibiniz.''

  • Lyoness Temsilcisi27 Eylül 2013

    Değerli üyemiz, Talebinizde belirtilen Alışveriş Çeki Ön Ödemesi(Alışveriş Taahüdü) degerlendirilmesi ve geri dönüşü; üyelik başlangıcınızda kisisel internet ofisinizde ve flayer'larda açık bir sekilde beyan edilip üyelerimiz tarafından onaylanmadan üyeliğin aktif olmadığı GTŞ (Genel Ticari Şartname) çerçevesinde gerceklesecektir. Üyelerimizin Alışveriş Çeki Ön Ödemelerinin(Alışveriş Taahutleri) kullanılabilmesi,Tamamlayıcı ödeme ile veya Re-cash talebinizi bize ulastırdığınızda her zaman mümkün olup,ödeme iadesi olarak yapılabilmesi söz konusu degildir. Ayrıca sponsorunuzdan yardım alarak üyelik devri ve Hesaplama Birimi devri gerçekleştirmeniz mümkündür. Anlayışınız ve işbirliginiz için çok teşekkür ederiz

Ziyaretçi Yorumları