20 Ağustos 2013
#1965200

Lyoness Sistemden Çıkmak İstiyorum!

Lyoness sistemine kıramayacağım arkadaşın tavsiyesi üzerine 750 tl ile kayıt oldum. 2 yıldır da sisteme dahi giriş yapmadım. Sistemden paramı alıp tamamen ayrılmak istediğimi yazılı ve telefon kanalı ile yetkililerine bildirdim. Bana paramın geri ödenemeyeceğini ve ayrılamayacağımı söylediler. Biz bu konuda tüketici haklarına başvuru yapabiliyor muyuz? Ne gibi yol izlememiz gerekli? Yardımlarınızı bekliyorum.

Ömer Ömer 921 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Lyoness Temsilcisi27 Eylül 2013

    Değerli üyemiz, Talebinizde belirtilen Alışveriş Çeki Ön Ödemesi(Alışveriş Taahüdü) degerlendirilmesi ve geri dönüşü; üyelik başlangıcınızda kisisel internet ofisinizde ve flayer'larda açık bir sekilde beyan edilip üyelerimiz tarafından onaylanmadan üyeliğin aktif olmadığı GTŞ (Genel Ticari Şartname) çerçevesinde gerceklesecektir. Üyelerimizin Alışveriş Çeki Ön Ödemelerinin(Alışveriş Taahutleri) kullanılabilmesi,Tamamlayıcı ödeme ile veya Re-cash talebinizi bize ulastırdığınızda her zaman mümkün olup,ödeme iadesi olarak yapılabilmesi söz konusu degildir. Ayrıca sponsorunuzdan yardım alarak üyelik devri ve Hesaplama Birimi devri gerçekleştirmeniz mümkündür. Anlayışınız ve işbirliginiz için çok teşekkür ederiz

  • Ömer23 Ağustos 2013

    HİÇ ARAYIP SORMADILAR BİLE . BEN ARADAIM DÖNECEĞİZ DEDİLER AYLARDIR DÖNMEDİLER BİLE.FİRMAYI SANAYİ BAKANLIĞINA ŞİKAYET ETTİM. TÜRKİYEDE İŞLERLİĞİNİ KALDIRSINLAR.

Ziyaretçi Yorumları