25 Haziran 2013
#1865594

Lyoness Para İadesi Yapılmıyor ve Muhatap Yok!

Lyoness'e maalesef istemeyerek de olsa güvendiğim biri yüzünden üye oldum. Verilen hiç bir söz tutulmadığından üyeliğimin iptalini ve paramın iadesini istediğimde ilk önce belli bir kesintiyle iade yapılacağı, sonra ise hiç iade yapılmayacağı söylendi.Defalarca aradım mail attım ama muhatap bulunamıyor.

Ahmet Ahmet 963 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ahmet01 Ekim 2013

    'üyelik başlangıcınızda kisisel internet ofisinizde ve flayer'larda açık bir sekilde beyan edilip' demişsiniz, peki üyelik başlangıcımızda sözlü olarak verilen taahhütler? Ama tabi yasal prosedür karşısında sözleşmeler önemlidir değil mi. Kartımı kullanacak yer hala bulamıyorum.

  • Lyoness Temsilcisi27 Eylül 2013

    Değerli üyemiz, Talebinizde belirtilen Alışveriş Çeki Ön Ödemesi(Alışveriş Taahüdü) degerlendirilmesi ve geri dönüşü; üyelik başlangıcınızda kisisel internet ofisinizde ve flayer'larda açık bir sekilde beyan edilip üyelerimiz tarafından onaylanmadan üyeliğin aktif olmadığı GTŞ (Genel Ticari Şartname) çerçevesinde gerceklesecektir. Üyelerimizin Alışveriş Çeki Ön Ödemelerinin(Alışveriş Taahutleri) kullanılabilmesi,Tamamlayıcı ödeme ile veya Re-cash talebinizi bize ulastırdığınızda her zaman mümkün olup,ödeme iadesi olarak yapılabilmesi söz konusu degildir. Ayrıca sponsorunuzdan yardım alarak üyelik devri ve Hesaplama Birimi devri gerçekleştirmeniz mümkündür. Anlayışınız ve işbirliginiz için çok teşekkür ederiz

Ziyaretçi Yorumları