13 Nisan
#11840425

Luxe Life'de Sorunu Çözen Olmadı!

Eskişehir Mağazası'ndan şifoniyer/makyaj masası aldık. Mağazada çok beğendik. Eve geldiğinde çekmece köşeleri ve 3-4 aksamı kırıktı. "Bizim kırdığımız dahi ima edilerek" rica minnet iade alındı, yenisini gönderildi. Ancak yeni gelen de renk uyumsuzlukları ve montaj hatalarıyla dolu.


Eskişehir Mağazası'ndan İ** bey hemen ilgileneceğini söylemesine rağmen 1 aya yakın zaman geçti, bir gelişme olmadı. 16 Mart'ta İnegöl Mobiliyum Mağazası'nda R** beyle görüştük, çok çok yakın alaka gösterdi. İnanılmaz pozitif bir yaklaşım gösterdi; dedim ki *"işte yönetici"... *


Sorunu en kısa zamanda çözeceğini söyledi ama hiçbir gelişme olmadı. Sonra şöyle bir mesaj geldi:


"Merhabalar efendim, akıllı sehpanızın plastiği temin edilmiş Eskişehir mağazaya Pazartesi kargo edilecek, komodin ve şifonyer üstü raylar kilit mekanizmalı değildir mağazalarımız da da bu şekildedir. ürünün standartlı böyledir bununla ilgili yapılabilecek hiçbir şey yoktur lakin yine de yeni ray siparişi verilmiş R** bey sizi memnun etmek açısından yeni ray sipariş etmiş,
ahşap kaplamalar doğal ağaçtır ve mağazamızdaki ürünü de gidip inceleyebilirsiniz yan yana bir çok renk geçişi vardır ağacın doğasında olan bir duruma müdahale şansımız yoktur, şifonyer ayna kapak mağazamızda da birebir bu şekildedir açılıp kapanma mesafesi için.


Özetle rayınız bugün kargodan firmamıza bekleniyor, sehpanızın plastiği hazır raylarınız bugün teslim alındığı gibi ikisi birlikte Eskişehir mağazaya kargo edilecek ve size ulaştırılacaktır. Teşekkür eder iyi günler dileriz. "


Harikasınız ya. Müşteriyi aşağılamanın nazikçesi.
Ben bu ürünü istemiyorum. Bütün platformlara yazıyorum.

Alaaddin Alaaddin 1.239 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları