27 Ocak 2014

Loft'tan Aldığım Üründe Beyazlamalar Oldu.

Loft'tan yeni aldığım ürünü bir kaç kere giydikten sonra kuru temizlemeye verdim. Diğer birkaç pantolonla beraber. Ürünü kuru temizlemeden aldığımda pantolon üzerinde bazı bölgelerinde beyazlaşmalar oldu. İade etmek için mağazaya götürdüm, ürünü alıp merkeze yolladılar. Yaklaşık 20 gün sonra dönüş yaptılar. Ürün kuru temizle hatası ile bu hale gelmiş diye.

Kuru temizlemeye farklı markaya ait o gün bununla beraber 2 yeni daha pantolon verdim ama onlarda böyle bir sorunla karşılaşmadım. Ne ürünün arkasında duruyorlar nede verilen hizmeti beğendim. Kesinlikle bir daha almayacağım ve tavsiye etmeyeceğim bir marka. Ben ürünün tutarında değilim hatta gidip mağazadan teslimde almadım. Yapılan bu markaya hiç yakışmadı.

Soner 70 Okunma

Cevaplar

  • Soner 28 Ocak 2014

    zaten üretim hatası olduğunu söylemedim ki malın kalitesi kalitesinde hata olabileceğini söyledim o gün mağazadan ürününüzü aldıktan sonra LTB den de aynı aynı tarz farklı bir ürün aldım ve ikisini aynı gün kuru temizlemeye gönderdim yanında 2-3 pantolonla birlikte ama sadece sizin ürünümüzde sorun çıktı neden onlarda çıkmadı. Ayrıca pantolu ilk kez yıkatma ma rağmen demek-ki 3-4 kere yıkansay dı pantolon kim bilir ne hale gelirdi ama hepsinden önemlisi ürününüzün arkasında durmamanız bu sizin gibi büyük bir firmaya hiç yakışmadı bu şikayetlerimin arkasının geleceğini bildirmek isterim. Saygılarımla.

  • Loft Temsilcisi28 Ocak 2014

    Merhaba, Siz Değerli Müşterilerimizin satın aldıkları bir üründe herhangi bir üretim hatası bulunması durumunda değiştirme olanağı sağlamaktayız. Ürününüzün incelenmesi İnceleme Departmanımız tarafından sağlanmış olup üretimden kaynaklı bir problem görülmediği için ürün değişiminizi gerçekleştiremediğimizi üzülerek bildirmek isteriz. İyi günler dileriz.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön