27 Ocak
Yorum Yap
#11505690

Manisa Loft Mağazasının Sorumsuzluğu!

Manisa Loft mağazasından 29.01.2018 tarihinde eşime mont aldım mont dar gelince değiştirmeye götürdük. Mağazada montun başka bedeni yoktu. O yüzden bize mont fiyatının karşılığı olan kaşeli bir kağıt verdiler ve 1 yıl içerisinde istediğimiz zaman kullanabileceğimizi söylediler. Eşim birkaç ay önce mağazaya gitti. Fakat mağaza çalışanları kaşeli kağıdı veren yetkilinin mağazadan ayrıldığını bu yüzden bir şey yapamayacaklarını söylediler. 1 ay önce tekrardan mağazaya gittim ve yetkili birine sorunumu anlattım. Mağaza yetkilisi elimizdeki kaşeli kağıdı 10 yıl geçse bile kullanabileceğimi söyledi. Müdürlerine mail atacaklarını ve cevap gelince beni arayacaklarını söylediler ancak 1 aydır beni oyaladılar ve şu an bir yıl önce iade ettiğim ürün için kayıp diyorlar ve 269, 90 TL param yandı demeye getirdiler sözü. Bu durumdan çok rahatsız oldum ve gerekirse Tüketici Hakları'na başvuracağım.

Hülya Hülya 618 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Hülya28 Ocak

    Neyi sonuçlandırdınız acaba? Ben ürünü ertesi gün mağazaya teslim ettim ve buna karşılık bana 269 Tl alacaklı olduğuma dair mağazanıza ait kaşeli kağıt verildi. Siz beni arayıp teslim ettiğim ürünün kayıp olduğunu söylüyorsunuz. Benim mağazaya teslim ettiğim ürünün akıbetini bana soruyorsunuz. Siz sattığınız ürünü takip edemiyorsanız ben teslim ettiğim ürünü nasıl takip edebilirim. Müşteri odaklı çalışmadığınızı çok iyi anladık. Müşterilerinize verdiğiniz değer sadece ürün satana kadarmış asla çözüm odaklı değilmiş. Biz yıllardır mağazanızın müşterisiydik. Ama bundan sonra asla alışveriş yapmayacağız. Gerekli tüm mercilere de başvuracağım.

  • Loft Temsilcisi28 Ocak

    Değerli Müşterimiz Hülya Ş.; Müşteri hizmetleri ile yapmış olduğunuz görüşme sonrasında talebiniz sonuçlandırılmıştır. Saygılarımızla. Loft Müşteri Hizmetleri 4445969

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler