13 Aralık 2018
#11297709

Loft İnceleme Ve Müşteri Hizmetleri Ne İçin Var?

Ürün incelemeye gönderme ve müşteri hizmetlerini arayıp şikayette bulunmada olumsuz dönüş yapan tek marka. Bir daha önünden geçmem.


Aldığım ürün ilk yıkamada deforme, tüylenme ve sertleşme yaptı ki pamuklu bir ürün nasıl o hale geldi anlamıyorum! Aldıktan birkaç gün sonra bu şikayetlerle incelemeye gönderdim sonuç olumsuz üründe hata yok.


Aynı makinede aynı kullanım talimatlarıyla defalarca yıkama yapıyorum. l--- gibi bir mağaza bile sorgusuz sualsiz ürün iadesi ve değişimi yapıyor. Pahalı markaların önde gelen mağazası olan Loft hem kalitesiz ürün satıp hem de müşteriyi zor durumda bırakıyor.


o aldığım ürünü mağaza personeli yardımcı olmak adına bantla tüylerini kaldırdı, peki sertleşmeyi nasıl düzelteceğiz ve her yıkamadan sonra bantla mı temizleyeceğim?

Gonca Gonca 452 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Gonca13 Aralık 2018

    Ürün tiftiklenmesi ürün hatasıdır yorumları okuyorum sadece ben yazmamışım. Madem incelendi ürün neyden kaynaklı olduğuda belirtilsin. 1 kere kullanılıp yıkanan ürüne nasıl bir hata uygulamış olabilirim. Tüketici Hakları'na şikayetimi bildireceğim

  • Loft Temsilcisi13 Aralık 2018

    Değerli Müşterimiz Gonca A.; Ürünlerimizdeki şikayetin üretimden kaynaklı bir durum olup olmadığını tespit etmek için İnceleme Depertmanımıza gönderiliyor. Satın aldığınız bir üründe, herhangi bir üretim hatası bulunması durumda değiştirme olanağı sağlamaktayız. İnceleme Departmanına gönderdiğimiz ürününüzde üretimden kaynaklı bir problem görülmediği için değişim talebinizi karşılayamadığımızı üzülerek bildirmek isteriz. İyi günler dileriz.

Ziyaretçi Yorumları